«168 ժամ» թերթը գրում է. «Անցած տարի նոյեմբերի 20-25-ից գինու եւ կոնյակի արտահանումները ՀՀ-ից պրակտիկորեն դադարեցված են: Այսօր ֆինանս չի գալիս հայ արտադրողին: Այդ գումարը մենք մղում էինք աշխատավարձերին, հարկերին, վարկերին, մատակարարներին: Բանկերին չի անհանգստացնում, թե ինչ է կատարվում, իրենց վարկերի տոկոսն են ուզում՝ ըստ գրաֆիկի: Այս մասով մենք կառավարությունից ակնկալում ենք, որ գոնե առաջիկա 3-4 ամիսներին, որ փոփոխություն չի սպասվում, վարկերի դասակարգման մեխանիզմը փոխեն եւ ավելի լոյալ ու լիբերալ գտնվեն, որ արտադրողների մասին էլ մտածեն»,- մեր թղթակցին ասել է Գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը:
Ըստ նրա այս ֆորսմաժորային իրավիճակում կառավարությունը պետք է աջակցի արտադրողներին: «Ակնկալում ենք կառավարության աջակցությունը, որ բանկային համակարգի այդ կետը փոխվի, որ վարկը չդասակարգվի հաջորդ ամսվա 1-ից եւ ժամկետանց չհամարվի հաջորդ օրը: Գոնե ժամկետանց համարվի 5-րդ օրվանից հետո եւ դասակարգվի 2-րդ ամսից հետո: Դա՝ մեկ: Երկրորդ՝ մենք հասկանում ենք, որ ռուսական շուկայում իրադրությունը չի բարելավվի դեռ երկար ժամանակ, բայց եթե դա հանկարծ երկարաձգվի հուլիս-օգոստոսից, ապա շատ մեծ վտանգի տակ է խաղողի նոր բերքի մթերումը, քանի որ մենք ֆինանսական ռեսուրսներ չենք ունենալու նոր բերքը մթերելու համար ու նաեւ պարզապես տարաներ չենք ունենալու: Այսինքն՝ չեն դատարկվի տարաները»:

С конца ноября экспорт армянского вина и коньяка практически остановился, пишет газета «168 Жам».
«С 20-25 ноября экспорт коньяка и вина из Армении практически прекратился. Сейчас финансы армянскому производителю практически не приходят. Эту сумму мы направляем на зарплаты, налоги, кредиты, поставщиков. Банки это не беспокоит, они требуют свои проценты по графику. В этой части мы ожидаем от правительства, чтобы хотя бы в ближайшие 3-4 месяца изменили механизм классификации кредитов и оказались лояльнее, либеральнее, подумали бы и о потребителях»,- заявил корреспонденту «168 жам» председатель Союза армян-виноделов Аваг Арутюнян.
По его словам, речь идет о пересмотре шкалы надежности кредитов, по сроку задержки выплат.
«Мы понимаем, что ситуация на российском рынке не наладится еще долгое время, но если это вдруг продлится дольше июля-августа, то заготовка нового урожая винограда окажется под большой угрозой, потому что у нас не будет финансовых ресурсов на заготовку нового урожая. Прост не будет бочек  для нового вина – старые останутся полными»,-  пояснил Арутюнян.