Բելգիայում եւ Լյուքսեմբուրգում Բելառուսի դեսպան եւ ՆԱՏՕ-ում ու Եվրամիությունում այդ երկրի մշտական ներկայացուցիչ Անդրեյ Եվդոչենկոն հայտարարել է, որ Բելառուսն ու ԵՄ-ն մայիսի 21-22-ը Ռիգայում «Արեւելյան գործընկերության» գագաթնաժողովում վիզային ռեժիմի պարզեցման համաձայնագիր ստորագրելու կամ առնվազն նախաստորագելու շանսեր ունեն։ Այս մասին հայտարարել է դիվանագետը «Բելառուս 1» հեռուստաալիքի եթերում, գրում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Եթե ամենբան լավ դասավորվի, ես որեւէ լուրջ տարաձայնություն չեմ տեսնում, որոնք կխանգարեն մեզ 2015թ. մայիսին Ռիգայում վիզային համաձայնագիրը ստորագրելուն կամ առնվազն այդ համաձայնության տեքստը նախաստորագրելուն»,-  հայտարարել է Եվդոչենկոն։
Ըստ նրա՝ մարտի 10-11-ին Մինսկում կկայանա Բելառուսի եւ Եվրամության  միջեւ վիզային ռեժիմի պարզեցման մասին համաձայնագրերի ստորագրման խորհրդակցությունների 4-րդ փուլը։

Посол Белоруссии в Бельгии и Люксембурге, постоянный представитель при Евросоюзе и НАТО Андрей Евдоченко заявил, что республика и ЕС имеют шансы подписать или, как минимум, парафировать соглашение об облегчении визового режима на саммите «Восточного партнерства», который пройдет 21-22 мая в Риге.
Как сообщает РИА Новости, об этом дипломат сказал в эфире телеканала «Беларусь 1».
«Если все хорошо сложится, я не вижу каких-то серьезных разногласий, которые, если не позволят подписать соглашение о визовой либерализации в мае 2015 года в Риге, то, по крайней мере, парафировать текст этого соглашения», — заявил Евдоченко.
По его словам, ожидается, что 10-11 марта в белорусской столице пройдет четвертый раунд консультаций по заключению соглашений о реадмиссии и упрощении визовых процедур между Белоруссией и Евросоюзом.