Գիտնականները պարզել են հիմնական պաշտպանիչ նյութերը, որոնք կոկորդիլոսներին եւ ալիգատորներին ապահովում են իմունիտետով, որին հավասարը կենդանական աշխարհում գրեթե գոյություն չունի: Միսիսիպյան ալիգատորի արյունն ուսումնասիրած գիտնականները հույս ունեն դրա հիման վրա նոր տեսակի հակաբիոտիկներ ստեղծել: Այս մասին գրում է PLoS One ամսագիրը:
37 մլն տարվա էվոլյուցիայի ընթացքում կոկորդիլոսների մոտ վարակներից հզոր պաշտպանիչ միջոց է առաջացել: Ըստ New Scientist-ի, այս գիշատիչները միմյանց ծանր վնասվածքներ են հասցնում, որոնք բուժվում են նվազագույն բարդություններով՝ չնայած նրանց բնակության վայրերը հեռու են մաքուր պայմաններից:
Ամերիկյան ալիգատորների իմունային համակարգի առաջին պաշտպանիչ գծի մասին գիտնականները գրել են 2008 թվականին: Լուիզիանայից գիտնականները հայտնաբերել են, որ այս կենդանիների արյան շիճուկը ոչնչացնում է 23 տեսակի մանրէներ, իսկ էրիտրոցիդները՝ ՁԻԱՀ-ի վիրուսը: Ալիգատորների գլխավոր զենքը, պարզվում է, ֆերմենտներն են:
Ըստ Lenta-ի, Ջորջ Մեյսոնի համալսարանի գիտնականների խումբն էլ կարծում է, որ հիվանդածին միկրոօրգանիզմների դեմ պայքարում է նաեւ մոլեկուլների մեկ այլ խումբ՝ կատիոնային հակամանրէային պեպտիդները:
Հիմա արդեն գիտնականները պատրաստվում են արյան նմուշ վերցնել կոկորդիլոսների այլ տեսակներից, ինչպես նաեւ պեպտիդների հիման վրա միկրոօրգանիզմների դեմ միջոցներ մշակել:

Ученые выявили основные защитные вещества, позволяющие крокодилам и аллигаторам пользоваться иммунитетом, равного которому по силе почти нет в животном мире. Исследователи, работавшие с кровью миссисипского аллигатора, надеются создать на их основе антибиотики нового типа. Об открытии со ссылкой на журнал PLoS One сообщает New Scientist.
За 37 миллионов лет эволюции крокодиловые выработали мощные средства защиты от инфекций. Эти хищники наносят друг другу тяжелые ранения, от которых они вылечиваются с минимумом осложнений — несмотря на то, что их среда обитания далека от стерильности.
Первую линию обороны иммунной системы американских аллигаторов ученые описали в 2008 году. Биохимики из Луизианы обнаружили, что сыворотка крови рептилий уничтожила 23 вида бактерий, а эритроциты — вирус СПИДа. Главным оружием аллигаторов оказались ферменты, передает Lenta
Однако с болезнетворными микроорганизмами борется и другая группа молекул — катионные антимикробные пептиды. К такому выводу пришла группа Барни Бишопа  из Университета Джорджа Мейсона.
Поскольку эти молекулы положительно заряжены, ученые разработали специальные наночастицы, позволяющие выловить их из смеси белков в плазме крови аллигаторов. В общей сложности группа Мейсона обнаружила 45 пептидов. Потом они синтезировали химический аналог восьми молекул. Те успешно уничтожили бактерии кишечной палочки, а также неплохо показали себя против золотистого стафилококка и синегнойной палочки. Сейчас ученые собираются взять пробы крови у других крокодиловых, в том числе гавиалов и сиамских крокодилов, а также разработать на основе пептидов новые средства против антибиотикорезистентных микроорганизмов.