Վերջին 5-6 տարիներին Հայաստանից տարեկան անվերադարձ հեռացել են, այսինքն մշտական էմիգրաիցիայի են ենթարկվել, մոտ 30-35 հազար մարդ: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 4-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ժողովրդագիր Ռուբեն Եգանյանը:
Նա այդ թվի կրճատման հիմքեր չի տեսնում: Արտագաղթի տեմպը, նրա խոսքով, կարող է նվազել Ռուսաստանում ստեղծված վիճակի եւ վիզային արգելքների հետ կապված, որոնք սահմանափակում են արեւմտյան երկրներ մարդկանց հոսքը:
Անդրադառնալով նրան, թե ինչպես է արտագաղթն ազդել Հայաստանի ժողովրդագրական վիճակի վրա, Եգանյանը նկատել է, որ տարբեր գնահատականներով, 1990-2000 թվականների ընթացքում մոտ մեկ մլն մարդ հեռացել է Հայաստանից ու չի վերադարձել: «Այդքանով է կրճատվել երկրի բնակչությունը, բայց միայն դրանով չի սահմանափակվել արտագաղթի ազդեցությունը: Զգալի է այն հանգամանքը, որ հեռացողների եւ մնացողների տարիքային կառուցվածքները համարժեք չեն եղել: Հեռացողների շարքում գերակշռել են ակտիվ արտադրողական տարիքի մարդիկ, իսկ նրանց մեջ էլ՝ տղամարդիկ»,-ասել է ժողովրդագիրը՝ հավելելով, որ դրա հետեւանքով Հայաստանում վերարտադրման մակարդակն անկում է ապրել:

За последние 5-6 лет из Армении ежегодно безвозвратно уезжали, то есть подверглись постоянной эмиграции, приблизительно 30-35 тыс. человек. Об этом на пресс-конференции 4 марта заявил демограф Рубен Еганян.
Он не видит предпосылок для сокращения этого числа. Темп  эмиграции, по его словам, может понизиться в связи с ситуацией в России и визовыми запретами, которые ограничивают поток в западные страны. Коснувшись того, как эмиграция повлияла на демографическую ситуацию в Армении, Еганян отметил, что, по разным оценкам, приблизительно 1 млн. человек за 1990 – 2000 гг. покинули Армению и не вернулись. «Настолько сократилось население страны, но только этим не ограничивается влияние эмиграции. Значимым было то обстоятельство, что возрастные структуры уезжающих и остающихся не были пропорциональными. Среди уезжающих в основном превалировали люди активного воспроизводимого возраста, причем среди них превалировали мужчины», - сказал демограф. Вследствие этого, продолжил он, в Армении произошло понижение уровня воспроизводимой массы.