Գագիկ Ծառուկյանն, ամենայն հավանականությամբ, կթողնի ԲՀԿ-ի ղեկավարումը: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 4-ին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշել է ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը: Նրա խոսքով՝ Ծառուկյանն այդ մասին կհայտարարի մարտի 5-ին կայանալիք ԲՀԿ համագումարում:
Մելքումյանը նշել է, որ Գագիկ Ծառուկյանը կհրաժարվի նաեւ պատգամավորի մանդատից եւ որոշ ժամանակով կհեռանա քաղաքականությունից: «Կարծում եմ, նա ժամանակավորապես կհեռանա»,-ասել է պատգամավորը:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 12-ին, ՀՀԿ խորհրդի նիստում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը  հայտարարել էր, թե Գագիկ Ծառուկյան քաղաքական դերակատարը երկրի համար դարձել է չարիք։ Նա նաեւ Ծառուկյանին ազատել է Ազգային անվտանգության խորհրդի անդամի կարգավիճակից, խոստացել, որ գործընթաց է սկսվելու Ծառուկյանի՝ ԱԺ նիստերից պարբերաբար բացակայելու կապակցությամբ։
Հաջորդ օրը Ծառուկյանը հանդես եկավ հայտարարությամբ, որ ԲՀԿ-ն իշխանափոխության գործընթաց է սկսում: Երկրի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպումից հետո Ծառուկյանը չեղյալ հայտարարեց փետրվարի 20-ին նախատեսված հանրահավաքը:

Гагик Царукян оставит руководство партией «Процветающая Армения». Об этом заявил журналистам 4 марта в парламенте депутат фракции «ПА» Микаэл Мелкумян. По его словам, Царукян объявит об этом на предстоящем 5 марта съезде партии. Как отметил Мелкумян, Царукян откажется от депутатского мандата и на время уйдет из политики.
12 февраля на заседании Совета правящей Республиканской партии Армении президент Серж Саргсян заявил, что лидер «Процветающей Армении» Гагик Царукян как политический деятель стал злом для страны. Он также освободил Царукяна от членства в Совете безопасности, пообещав, что начнется процесс в связи с периодическим отсутствием последнего на заседаниях парламента. На следующий день Царукян выступил с заявлением о том, что партия начнет процесс смены власти. Но после встречи с президентом Сержем Саргсяном 17 февраля Царукян отменил запланированный на 20 февраля общенациональный митинг.