Եթե Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանը կենդանի լիներ, կհպարտանար հայկական բանակով: Այս մասին այսօր՝ մարտի 5-ին, լրագրողներին ասաց Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, որը Սպարապետի ծննդյան օրն այցելել էր «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն:
«Սպարապետի երազանքն է եղել ստեղծել, կատարելագործել եւ զարգացնել Հայկական բանակը, եւ այսօր ՀՀ Զինված ուժերի ղեկավարությունը ողջ անձնակազմի հետ միասին կատարելագործում է այս կառույցը: Եթե Սպարապետն այստեղ լիներ, իսկ նա գոնե հոգեպես մեզ հետ է, ինքն ուրախության պահեր կապրեր, կհպարտանար մեր Հայկական բանակով»,- ասաց նախարարը:
Ըստ Սեյրան Օհանյանի՝  եթե Սպարապետը կենդանի լիներ, ապա իր ուրույն տեղը կունենար պետական կառավարման համակարգում:
Նշենք, որ այսօր Վազգեն Սարգսյանը կդառնար 56 տարեկան։
Հիշեցնենք, որ 1999 թ. հեկտեմբերի 27-ին, ժամը 17-ի սահմաններում, հինգ զինված անձինք` Նաիրի Հունանյանի գլխավորությամբ, ներխուժեցին Աժ նիստերի դահլիճ ու գնդակահարեցին 8 հոգու: Սպանվեցին ԱԺ նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը, ՀՀ վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը, ԱԺ փոխնախագահներ Յուրի Բախշյանը, Ռուբեն Միրոյանը, պատգամավորներ Միքայել Քոթանյանը, Հենրիկ Աբրահամյանը, Արմենակ Արմենակյանը, նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանը: Վիրավորվեցին պատգամավորներ ու նախարարներ:

YEREVAN. – If Supreme Commander Vazgen Sargsyan had been alive, he would have been proud of the Armenian army.
The Minister of Defense of Armenia, Seyran Ohanyan, told the abovementioned to reporters on Thursday at the Yerablur Military Pantheon in capital city of Yerevan, as he visited Sargsyan’s tomb on his birth anniversary.
“The Supreme Commander’s dream was to create, improve and develop the Armenian army, and today, the leadership of the Armenian Armed Forces, together with the entire staff, is improving this organization,” the minister said.
As per Ohanyan, had Sargsyan been living today, he would have had his special place in the state government system of Armenia.
Statesman, political figure, National Hero of Armenia, Hero of Artsakh (Nagorno-Karabakh), late PM, Supreme Commander Vazgen Sargsyan would have turned 56 on Thursday, March 5, 2015.
Sargsyan was an Armenian military commander and politician. He was the first Defense Minister of Armenia from 1991 to 1992 and then from 1995 to 1999. He also served as Prime Minister from June 11, 1999 until his assassination in the parliament on October 27 of that year.