Հայաստանի քաղաքացիների համար Ռուսաստան մուտքի արգելքը բողոքարկելը ավելի հեշտ կլինի, քան ԵՏՄ անդամ չհանդիսացող մյուս երկրների քաղաքացիների համար։ Այս մասին մարտի 5-ին՝ Կառավարության նիստի ավարտից հետո, լրագրողներին հայտարարել է Տարածքային կառավարման նախարարության Պետական միգրացիոն ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը։ Նա նշել է, որ եթե ԵՏՄ անդամ չհանդիսացող երկրների քաղաքացիները երկար եւ բարդ ընթացակարգ են անցնում, ապա Հայաստանի դեպքում Ռուսաստանը պատրաստ է ընդունել ՀՀ Միգրացիոն ծառայություն ներկայացրած դիմումները եւ վերստուգել քաղաքացիների անձնական գործերը։
«Շրջաններում պետք է դիմել մարզպետարաններ, իսկ Երեւանում՝ անմիջապես Միգրացիոն պետական ծառայություն։ Մենք բոլորին անհատապես բացատրում ենք, թե ինչ փաստաթղթեր է անհրաժեշտ կցել դիմումին»,- նշել է Եգանյանը։
2015թ. սկզբից արդեն կա շուրջ 5500 դիմում, որոնց 25 տոկոսը ռուսական կողմն արդեն բավարարել է։  «Մենք քաղաքացիներին զգուշացնում ենք, որ անիմաստ է դիմում գրել, եթե մուտքի արգելքը հաստատվել է դատարանով։ Սակայն ոմանք դիմում են։ Այդ դիմումները չհաշված՝ մյուս դիմողների 30 տոկոսը դրական պատասխան է ստանում։ Այսինքն՝ 3 դիմումից մեկը բավարարվում է, եւ քաղաքացին նորից ՌԴ մուտքի իրավունք է ստանում։ Նման ռեժիմ Ռուսաստանն ամեն երկրին չի տրամադրում»,- կարծում է Եգանյանը։

Гражданам Армении легче обжаловать запрет на въезд в Россию, нежели гражданам стран вне Евразийского союза. Об этом заявил журналистам 5 марта после заседания Правительства начальник Государственной миграционной службы при Министерстве территориального управления и чрезвычайных ситуаций Армении Гагик Еганян. Он отметил, что если граждане республик вне ЕАЭС проходят сложную и длинную процедуру, то в случае с Арменией Россия согласилась принимать заявления, поданные в Миграционную службу РА, и перепроверять личные дела людей.
«В регионах нужно обращаться в областные администрации, где мы провели инструктаж соответствующих сотрудников, а в Ереване – напрямую в госагентство по миграции. Каждому мы по отдельности и подробно объясняем, какие документы нужно приложить к заявлению», - отметил Еганян.
С начала 2015 года заявлений было подано около 5500, из которых на 25% российская сторона уже дала положительный ответ. «Мы предупреждаем граждан, что подавать заявление бессмысленно, если запрет на въезд установлен решением суда. Но некоторые все же подают. За вычетом этих заявлений положительный процент составляет около 30%, То есть из трех заявлений одно удовлетворяется, и гражданин снова получает право на въезд в РФ. Повторяю, такой режим Россия предоставила далеко не каждой стране», - заметил Гагик Еганян.