Շվեյցարիայի Մոնտրե քաղաքում տեղի է ունենում Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ միջազգային միջնորդների՝ «վեցնյակի» հանդիպումը: Մոտ ժամանակներս բանակցողներին կմիանա Իրանի պատվիրակությունը:
«Վեցնյակի» (ԱՄՆ, Չինաստան, Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա, Ռուսաստանեւ Գերմանիա) եւ իրանի միջեւ բանակցությունների հերթական փուլին նախորդել է իրանա-ամերիկյան եռօրյա երկխոսությունը, որը գլխավորել են ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին եւ Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը:
Կողմերին հաջողվել է որոշակի առաջընթացի հասնել, սակայն դեռեւս վաղ է խոսել փոխզիջման մասին:
Զարիֆի խոսքով՝ կողմերը «պատրաստ են շուրջօրյա ռեժիմով աշխատել՝ համաձայնության հասնելու համար»: Նա նշել է, որ «մենք շատ մոտ ենք դրան, շատ մոտ, բայց միաժամանակ կարող ենք շատ հեռու լինել», հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:

Координационная встреча «шестерки» международных посредников по иранской ядерной программе проходит в швейцарском городе Монтре. В ближайшее время к переговорщикам присоединится делегация Ирана.
Очередному раунду «шестерки» (куда входит Россия, США, Китай, Франция, Великобритания и ФРГ) и Ирана предшествовали трехдневные американо-иранские дискуссии, которые возглавлял госсекретарь США Джон Керри и глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф.
Сторонам удалось достичь определенного прогресса, однако о компромиссе говорить еще рано. По словам Зарифа, стороны «готовы работать круглосуточно, чтобы прийти к соглашению». Он отметил, что «мы находимся очень близко к этому, очень близко, но в то же время можем быть и очень далеко», передает РИА Новости.