Եվրասիական միությունում Հայաստանի քաղաքացիներին աշխատանքի տեղավորելու ընթացակարգերը ավելի հեշտ կլինեն, քան այլ երկրների քաղաքացիների համար։ Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՏԿԱԻՆ միգրացիոն ծառայության ղեկավար Գագիկ Եգանյանը։
Նրա խոսքով, ԵՏՄ-ին անդամակցելուց հետո ՀՀ քաղաքացիների համար արտոնություններն ակնհայտ են։ Ռուսաստանում աշխատելու համար ցանկացած այլ երկրի, այդ թվում՝ ԱՊՀ երկրների քաղաքացիները պետք է արտոնագիր ստանան։ Դրա համար պետք է ռուսերենի, պատմության եւ սահմանադրական կարգի քննություն հանձնեն, պետտուրք վճարեն, մի շարք հիվանդություններից զերծ լինելու տեղեկանք ներկայացնեն։ Պետտուրքը յուրաքանչյուր սուբյեկտ ինքն է որոշում, Մոսկվայում, օրինակ, դա հասնում է ամսական 4 հազար ռուբլու։
«Այդ ամենից ՀՀ քաղաքացիներն ազատված են եւ կարող են ՌԴ-ում աշխատանքի տեղավորվել ՌԴ քաղաքացիներին հավասար հիմունքներով»,- ասել է Եգանյանը։

Процедуры для трудоустройства граждан Армении в Евразийском союзе будут гораздо легче, чем для граждан стран, не входящих в него. Об этом заявил журналистам 5 марта глава Миграционной службы Министерства территориального управления и чрезвычайных ситуаций Армении Гагик Еганян.
После вступления Армении в Евразийский союз, преимущества для граждан Армении на трудовом рынке РФ очевидны, отметил Еганян. Чтобы работать в России, гражданин любой другой страны - в том числе стран СНГ, не входящих в Евразийский союз – должен получить патент. Для этого нужно сдать экзамен по русскому языку, истории и конституционному строю России, а также представить справки об отсутствии ряда болезней. Наконец, за патент нужно заплатить госпошлину, которую каждый субъект Федерации устанавливает сам. Например в Москве она составляет порядка 4 тыс рублей в месяц.
«Так вот, от всего этого граждане Армении освобождены и могут трудоустраиваться в России на равных основаниях с гражданами РФ. Образно говоря, Погос Погосян или Рипсиме Айрапетян проходят через те же процедуры, что Иван Петров или Лариса Иванова», - пояснил Еганян.