Հայաստանում ՌԴ ԱԴԾ Սահմանային վարչության պետ գեներալ-մայոր Վյաչեսլավ Բիրյուկովը հույս ունի, որ անհետացած սահմանապահ Արթուր Աֆյանը ողջ-առողջ է։
Մարտի 6-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Բիրյուկովը հիշեցրեց, որ Աֆյանը հանգստյան օրվանից հետո չէր ներկայացել ծառայության։ Այդ մասին տեղյակ էին պահել զինվորական դատախազության մարմիններին։ Հայաստանի ԱԱԾ-ի ու Ոստիկանության հետ   համատեղ որոնումներ են տարվել, սակայն ո՛չ զինծառայողի կինը եւ ո՛չ էլ ծնողները գործում պարզություն չեն կարողացել մտցնել։
Սահմանային վարչության պետը նշեց, որ ըստ առկա տեղեկությունների՝ Արթուր Աֆյանը պարտք էր ընկերներին եւ բանկերին։ «Կարծում եմ, որ նրա անհետացումը հենց սրա հետ է կապված»,- հայտարարեց Բիրյուկովը՝ հույս հայտնելով, որ Աֆյանին կգտնեն ողջ եւ առողջ։ Միաժամանակ գեներալ-մայորը հիշեցրեց, որ ինչքան շուտ նա հայտնվի, այնքան նրա օգտին կլինի արդարադատությունը։ Ըստ Բիրյուկովի՝ Արթուր Աֆյանին միայն դրական են բնութագրում, որեւէ կարգապահական տույժի նա չի ենթարկվել։
Նշենք, որ ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ 26-ամյա պայմանագրային զինծառայող Արթուր Աֆյանը կորել էր փետրվարի 21-ին։ Նույն օրը Արթուր Աֆյանի կինը՝ Ալվարդ Մկրտչյանը դիմել էր Ոստիկանություն։  Կնոջ հավաստմամբ՝ հայտնել էր, որ ինքը հեռախոսազրույց է ունեցել իր ամուսնու հետ։ Արթուրը հրաժեշտ էր տվել կնոջը եւ ասել, որ այլեւս չի վերադառնալու։ Համաձայն օրենսդրության, եթե անհետացումից 10 օր անց քաղաքացին չի հայտնաբերվում, ապա հարուցվում է քրեական գործ։
Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ ընտանիքը պարտքեր է ունեցել։ Սակայն Ալվարդ Մկրտչյանը պնդում է, որ ամուսնու անհետանալուց օրեր առաջ իրենք գրավ են դրել թանկարժեք իրերը պարտքերը մարելու համար։

Начальник Пограничного управления ФСБ России в Армении генерал-майор Вячеслав Бирюков выразил надежду на то, что пропавший пограничник Артур Афян найдется живым и здоровым.
На пресс-конференции 6 марта начальник Пограничного управления напомнил, что Афян не прибыл на службу. Об этом были проинформированы органы военной прокуратуры. Совместно с Полицией и СНБ Армении проведен опрос и поиски. Однако ни родители, ни супруга не смогли внести ясность.
Начальник Пограничного управления отметил, что по имеющейся информации, у Артура Афяна были долговые обязательства перед друзьями и банком. «Думаю, что с этим связано исчезновение», - отметил Вячеслав Бирюков, выразив надежду на то, что Артур Афян найдется живым из здоровым. Вместе с тем он напомним, что чем быстрее он вернется, тем лояльнее будет правосудие, учитывая, что служащий более 10 суток отсутствует из расположения воинской части. По словам начальника Пограничного управления, Артур Афян характеризуется исключительно положительно, взысканий не имел.
Ранее сообщалось, что 26-летний сотрудник контрактной службы Погрануправления ФСБ РФ в РА Артур Афян исчез 21 февраля. В тот же день жена Артура Афяна, Алвард Мкртчян, обратилась с заявлением в Полицию.
Со слов Алвард Мкртчян, она говорила с мужем по телефону. Он попрощался, сказал, что не вернется. По некоторой информации, у семьи были долги. Однако Алвард Мкртчян утверждает, что за несколько дней до исчезновения Артура они заложили все ценности, чтобы выплатить долги.