Մանչեսթերից 11-ամյա դպրոցականի ընտանիքը սկանդալի կենտրոնում է հայտնվել այն բանից հետո, երբ տղային դպրոց է ուղարկել «Մոխրագույնի 50 երանգները» ֆիլմի հերոս Քրիստիան Գրեյի կոստյումով:
Մարտի առաջին հինգշաբթի Մեծ Բրիտանիայում նշվում է Գրքի համաշխարհային օրը (մյուս երկրներում այն նշվում է ապրիլի 23-ին): BBC-ի ռուսական ծառայության փոխանցմամբ, տոնի շրջանակում դպրոցականները պետք է դասի հաճախեն գրական կերպարների կոստյումով:
Լիամ Սքոուլզի ծնողները նրան մոխրագույն կոստյում են հագցրել՝ նաեւ աչքերը կապելու ժապավեն տալով, որն օգտագործում են գրքի էկրանավորման հերոսները սեռական հաճույքների ժամանակ: Դպրոցի ղեկավարությունը տղայի հագուստը վիրավորական է համարել եւ Լիամին թույլ չի տվել մասնակցել խմբակային լուսանկարահանումներին:
Դպրոցականի մայրը՝ Նիկոլա Սքոուլզը, բրիտանական լրատվամիջոցներին հայտարարել է, որ Լիամը սադրիչ հագուստով տոնի միակ մասնակիցը չի եղել: Մասնավորապես, ուսուցիչներից մեկը ներկայացել է «Դեքստեր» հեռուստասերիալից սերիական մարդասպանի հագուստով: Սքոուլզի խոսքով, իր որդու հագուստի շուրջ դպրոցի արձագանքը երկերեսանիություն է:

Семья 11-летнего школьника из Манчестера оказалась в центре скандала, после того как отправила его в школу в костюме героя книги «50 оттенков серого» Кристиана Грея.
В первый четверг марта в Британии ежегодно празднуется Всемирный день книги (в остальных странах его отмечают 23 апреля). В рамках празднований школьники должны прийти на учебу в костюмах литературных персонажей, передает Русская служба BBC
Родители Лиама Скоулза нарядили его в серый костюм, дав ему в руки повязку на глаза и кабельные стяжки - в книге и недавней экранизации герои использовали их во время сексуальных утех. Администрация школы посчитала наряд оскорбительным и не позволила мальчику участвовать в групповых фотографиях.
Мать мальчика - Никола Скоулз - заявила британским СМИ, что Лиам был не единственным на празднике, на ком был надет провокационный наряд. Так, один из учителей пришел в костюме серийного убийцы - главного героя американского телесериала «Декстер» (первый сезон сериала был основан на книге). По словам Скоулз, реакция школы на костюм ее сына была лицемерием.