Հայաստանը ցանկանում է օտարերկրյա քաղաքացիներին պարգեւտարել Ցեղասպանության ճանաչման  գործում կատարած ներդրումների համար։ «Պետական պարգեւների եւ պատվավոր կոչումների» մասին օրենքում համապատասխան փոփոխության նախագիծը ներկայացրել է ՀՀԿ պատգամավոր Արտակ Զաքարյանը։
Հայաստանում արդեն եղել են օտարեկրացիներին պարգեւատրելու նախադեպեր, սակայն օրենքը չի սահմանում, թե որ դեպքերում դրանք կարող են կիրառվել։ Դա հնարավորություն կտա արտասահմանում ավելի շատ արժանի դափնեկիրներ գտնել՝ շնորհակալություն հայտնելով Հայոց ցեղասպանության գործում իրենց ներդրումների եւ ցեղասպանության ժխտման դեմ պայքարելու համար։
«Մխիթար Գոշ» մեդալը իրավունքի ոլորտում պետական բարձրագույն պարգեւ է, որը կշնորհվի օտարերկրյա քաղաքացիներին, քանի որ ցեղասպանությունների դեմ պայքարը առաջին հերթին իրավական է»,- նշել է Զաքարյանը։
Պետությունը օտարերկրյա քաղաքացիներին շնորհակալական մեդալներ կհանձնի նաեւ հասարակական եւ քաղաքական ոլորտներում ծավալած գործունեության համար, պարզաբանել է պատգամավորը։

Армения хочет награждать иностранных граждан за вклад в признание Геноцида. Проект соответствующих изменений в закон «О государственных наградах и почетных званиях» представил глава парламентской Комиссии по внешним отношениям, депутат от правящей Республиканкой партии Армении Артак Закарян.
По его словам, в Армении есть прецеденты награждения иностранных граждан, но в законах не было указано, в каких случаях это может происходить. Изменения позволят наградам найти больше достойных лауреатов за рубежом, в благодарность за их усилия по признанию Геноцида армян, а также по осуждению и предупреждению геноцидов и борьбу с их отрицанием.
Медаль «Мхитар Гош» – высшая государственная награда в области права, будет присуждаться и иностранным гражданам, потому что борьба с геноцидами, в первую очередь, правовая. Медалью благодарности государство будет награждать иностранцев за такую же деятельность, но в общественной и политической сфере, пояснил депутат.