Հայաստանը ցանկանում է օտարերկրյա քաղաքացիներին պարգեւտարել Ցեղասպանության ճանաչման  գործում կատարած ներդրումների համար։ «Պետական պարգեւների եւ պատվավոր կոչումների» մասին օրենքում համապատասխան փոփոխության նախագիծը ներկայացրել է ՀՀԿ պատգամավոր Արտակ Զաքարյանը։
Հայաստանում արդեն եղել են օտարեկրացիներին պարգեւատրելու նախադեպեր, սակայն օրենքը չի սահմանում, թե որ դեպքերում դրանք կարող են կիրառվել։ Դա հնարավորություն կտա արտասահմանում ավելի շատ արժանի դափնեկիրներ գտնել՝ շնորհակալություն հայտնելով Հայոց ցեղասպանության գործում իրենց ներդրումների եւ ցեղասպանության ժխտման դեմ պայքարելու համար։
«Մխիթար Գոշ» մեդալը իրավունքի ոլորտում պետական բարձրագույն պարգեւ է, որը կշնորհվի օտարերկրյա քաղաքացիներին, քանի որ ցեղասպանությունների դեմ պայքարը առաջին հերթին իրավական է»,- նշել է Զաքարյանը։
Պետությունը օտարերկրյա քաղաքացիներին շնորհակալական մեդալներ կհանձնի նաեւ հասարակական եւ քաղաքական ոլորտներում ծավալած գործունեության համար, պարզաբանել է պատգամավորը։

YEREVAN. – Armenia wishes to award foreign nationals for their contribution to the international recognition of the Armenian Genocide.
Ruling Republican Party of Armenia MP Artak Zakaryan, who is also Chairman of the National Assembly Standing Committee on Foreign Relations, presented the respective amendment to the Law on State Awards and Honorary Titles.
This amendment will enable to find more number of worthy recipients abroad, to thank them for their part in genocide recognition and fight against genocide denial.
“The Mkhitar Gosh Medal is the highest [Armenian] state award in law which will be awarded to foreign nationals, since the fight against genocides is juridical, first of all,” Zakaryan noted.
The Armenian state will also award foreign nationals medals of appreciation for their social and political activities, Zakaryan added.