Ադրբեջանի իշխանությունները սպառնացել են Հայաստանում տեղի ունեցած «Արարատի ստորոտին» միջազգային մեդիաֆորումը մասնակիցներին:
Ինչպես հաղորդում է ԱՊԱ-ն, սպառնալիքի պատճառն այն է, որ մեդիաֆորումի մասնակիցների մի ասն այցելել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղ:
ԼՂՀ այցելածների միջից Ադրբեջանն առանձնացրել է ռումինական «Ադեվարուլ» թերթի լրագրող Ելենա Դումիտրիին, ռուսական ԱիՖ»-ի լրագրող Ալեքսանդր Կոլոսնիչենկոյին եւ «Չեխական ռադիոյի» հաղորդավար Մոնիկա Խորսակովին:
Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Հիքմեթ Գաջիեւի խոսքով՝ լրագրողների նկատմամբ համապատասխան միջոցներ ձեռք կառնվեն: Այլ խոսքով՝ նրանց անունները կներառվեն «սեւ ցուցակում», որոնց արգելվում է մուտք գործել Ադրբեջան:
Գաջիեւի բերած «փաստարկներն» ավելի քան անհեթեթ են. «Այդ տարածքներում բացի ռազմական դրությունից, նաեւ մարդկանց առեւտուր, զենքի մաքսանենգություն, թմրանյութերի արտադրություն եւ թմրաթրաֆիկ, ահաբեկիչների պատրաստում եւ այլ անօրինական գործունեությունը է իրականացվում»:

The Azerbaijani authorities threaten to take “measures” against the participants of the media forum “At the Foot of Ararat” that was held in Armenia last week.
The reason for the threats was participants’ trip to Karabakh, APA agency reported.
“Participants of media forum held in Armenia on March 18-23 have visited Nagorno Karabakh illegally,” the agency
The Azerbaijani side particularly mentioned Elena Dumitru from Romania’s Adevarul newspaper, Alexander Kolesnichenko from Russia’s Argumenti i Fakty newspaper, Monika Khorsakova from Czech radio.
Spokesman for the Azerbaijani Foreign Ministry Hikmet Hajiyev said “relevant measures will be taken in relation to the journalists who illegally visited the occupied territories”. Their names will be included in the so-called “black list” of the Azerbaijani authorities. The reasons of the Azerbaijani official are absurd.
“Those who visited occupied territories should consider their own safety. Along with the state of war, human trafficking, arms smuggling, drug production and transit, terrorist training and other illegal activities are carried out in those territories.”
However, it is clear that the Azerbaijani authorities do not care about foreign journalists, their main goal is to try to keep Karabakh isolated.