Իրանը բոլոր ջանքերը կգործադրի Եմենում ծավալվող հակամարտությունը զսպելու համար։ Այս մասին «Ալ Արաբիա» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտգործնախարար Մուհամմեդ Ջավադ Զարիֆը։
«Մենք բոլոր ջանքերը կգործադրենք, որպեսզի զսպենք Եմենում ծավալվող ներկա հակամարտությունը»,- հայտարարել է նախարարը, որն այս պահին Շվեյցարիայում Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններ է վարում ԱՄՆ պատվիրակության հետ, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Ավելի վաղ Իրանը Սաուդյան Արաբիայից պահանջել էր անմիջապես դադարեցնել  միջամտել Եմենի ներքին գործերին։ «Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը Սաուդյան Արաբիայից պահանջում է անմիջապես վերջ տալ Եմենի ներքին գործերին միջամտելուն։ Մենք պահանջում ենք վերջ տալ ագրեսիային։ Մարտական գործողությունները ոտնահարում են Եմենի ինքնիշխանության իրավունքը։ Ագրեսիան ոչ միայն չի կասեցնի, այլ նաեւ կնպաստի երկրում արյունահեղության ծավալմանը»,- հայտարարել է Զարիֆը լրագրողներին։

Иран приложит все усилия, чтобы сдержать конфликт, разразившийся в Йемене. Как сообщил телеканал «Аль-Арабия», об этом заявил министр иностранных дел ИРИ Мохаммад Джавад Зариф.
«Мы приложим все усилия, чтобы сдержать нынешний конфликт в Йемене», - сказал глава МИД. В настоящее время он находится в Швейцарии, где ведет переговоры с делегацией США по ядерной программе Тегерана, передает ТАСС. http://tass.ru/
Ранее Иран потребовал немедленного прекращения вмешательства Саудовской Аравии во внутренние дела Йемена. «Исламская Республика требует немедленного прекращения военных действий Саудовской Аравии в Йемене», - заявил Зариф журналистам. «Мы требуем положить конец агрессии. Боевые действия нарушают суверенитет Йемена», - подчеркнул он. «Агрессия не остановит, а лишь будет способствовать кровопролитию в этой стране», - приводит его слова агентство ИРНА. Для разрешения йеменского кризиса должны быть задействованы все мирные инструменты, отметил Зариф.