Ավստրալիայի հայերն ու հույները բողոքում են Սիդնեյի Հայդ պարկում Աթաթուրքի հուշարձանի կառուցման դեմ։ Ինչպես գրում է Greek Reporter-ը, մի քանի հունական, պոնտական եւ հայկական կազմակերպություններ իրենց դժգոհությունն են հայտնել հուշարձանի տեղադրման կապակցությամբ՝ նամակով դիմելով Սիդնեյի պաշտոնյաներին եւ տեղեկատվական գործակալություններին։
«Քեմալ Աթաթուրքը պատասխանատու է  Թուրքիայում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների բռնի մահվան երթերի եւ իր իշխանության դեմ դուրս եկող Թուրքիայի քաղաքացիների զանգվածային  սպանությունների համար։ Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքը եւ նրա համախոհները, որոնք հայտնի են իբրեւ քեմալականներ, բարբարոսական բռնություններ են  գործադրել Թուրքիայում ապրող փոքրամասնությունների նկատմամբ»,- նշել է Ավստրալիայի հայ երիտասարդության դաշնությունը Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի խորհրդարանի անդամ Վիկտոր Դոմինելին հղած բողոքի նամակում։ Դաշնությունը կոչ է արել կողմնակիցներին հուշարձանի ապամոնտաժման միջնորդագիր ստորագրել։
Նշենք, որ Աթաթուրքի հուշարձանի բացման արարողությունը տեղի էր ունեցել փետրվարի 19-ին Գալիպոլիի ճակատամարտի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում։
Բողոքի նամակը ստորագրել են նաեւ հունական սփյուռքի ներկայացուցիչները։ Ավստրալիայի հայ դատի հանձնախումբը   հայտարարել է. «2015թ. նշանավորվում է ոչ միայն Ավստրալանորզելանդական բանակային կորպուսի զինվորների հիշատակի հարյուրամյակով, այլ նաեւ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցով։ Շատ կարեւոր է, որպեսզի նորագույն պատմության նման կարեւոր ժամանակաշրջանում փաստերը ճիշտ ներկայացվեն»։

Греки и армяне в Австралии протестуют против возведения памятника в честь Мустафы Кемаля Ататюрка в Гайд-парке Сиднея. Как пишет «Greek Reporter», несколько греческих, понтийских и армянских организаций выразили свое несогласие с установлением памятника, обратившись с письмами к чиновникам Сиднея и информационным агентствам.
«Кемаль Ататюрк был ответственен за массовые убийства и насильственные марши смерти этнических меньшинств, проживавших в Турции, а также тех турецких граждан, которые выступали против его диктатуры в начале 20-го века. Мустафа Кемаль Ататюрк и его сторонники, известные как «кемалисты», вызвали волну варварского насилия в отношении меньшинств, проживавших в Турции», – отметила Армянская молодежная федерации Австралии, направив письмо протеста члену парламента австралийского штата Новый Южный Уэльс Виктору Доминелло. Федерация предложила сторонникам подписать петицию о снятии памятника, который был открыт 19 февраля в рамках церемонии по поводу столетия высадки при Галлиполи.
Письма протеста были написаны также организациями греческой диаспоры, протест выражается и в социальных сетях. А Армянский национальный комитет Австралии заявил: «2015 год знаменует не только сотую годовщину памяти солдат АНЗАК, но и столетие Геноцида армян. Очень важно, чтобы в такой важный период новейшей истории факты представлялись правильно».