NEWS.am-ին տված հարցազրույցում իտալացի հայտնի ֆուտբոլիստ եւ մարզիչ, աշխարհի չեմպիոն, լեգենդար «Միլան» ակումբի խաղացող Ջենարո Գատուզոն պատմել է Հայաստան այցելությունից իր տպավորությունների, իտալական ֆուտբոլի եւ ապագայի ծրագրերի մասին (ֆոտոռեպորտաժ):
Նշենք, որ Գատուզոն Երեւան է ժամանել՝ մասնակցելու Խորեն Հովհաննիսյանի 60-ամյակին նվիրված ընկերական խաղին:
ԽՍՀՄ հավաքականում բոլորն էին ճանաչում Խորեն Հովհաննիսյանին եւ ուրախությամբ են ընդունել նրա հոբելյանին նվիրված խաղի հրավերը:
Հետաքրքիր է, ինչպե՞ս համաձայնեցիք գալ Երեւան:
Եթե անգամ ես չեմ տեսել ու անձամբ ծանոթ չեմ պարոն Հովհաննիսյանի հետ, ես նրա մասին շատ եմ լսել, որ նա Ձեզ մոտ ազգային լեգենդ է: Ոչ միայն ձեզ մոտ, այլեւ խորհրդային ֆուտբոլում նա մեծ մարդ էր համարվում: Հետեւաբար, ես մեծ ուրախությամբ համաձայնեցի: Ինձ համար պատիվ է, որ ինձ հրավիրել են, պատիվ է, որ այսօր կարող եմ մասնակցել այդ խաղին:
MasterCard UEFA Champions League Քարտով կատարված գործառնությունների դիմաց քարտապանը կստանա UEFA ապրանքանիշը կրող պարգևատրում` ընտրելով այն www.uefa.com կայքի օնլայնխանութից` առանց որևէ լրացուցիչ ծախսերի:
Իսկ 2015թ մարտի 9-ից առաջին 1,000 MasterCard UEFA Champions League Քարտապան դարձած հաճախորդները կստանանՉեմպիոնների լիգայի և MasterCard-ի տարբերանշաններով մրցանակներ:
Ի՞նչ գիտեիք Հայաստանի մասին նախքան այս այցելությունը:
Երկրի մասին շատ բան չգիտեմ, բայց ֆուտբոլի մասին, ինչպես բոլորը, սիրում եմ տեղեկացված լինել: Ես շատ եմ հետեւում միջազգային ֆուտբոլին, դրա համար Հայաստանի մասին գիտեմ, որ հավաքականը մարզում է շվեյցարացի մարզիչ Բեռնար Շալանդը, որ դուք տանղանդավոր ֆուտբոլիստներ ունեք, որ հավաքականը լավ է հանդես գալիս, որ բավական ուժեղ հավաքական ունեք՝ երիտասարդ ֆուտբոլիստներով:
Իսկ որքա՞ն հաճախ եք մասնակցում նման միջոցառումների:
Ես արդեն մասնակցել եմ նման միջոցառումների, որտեղ ինձ դուր է գալիս հատկապես նախկին գործընկերների, նախկին մրցակիցների հետ ֆուտբոլային դաշտում հանդիպելը: Զվարճալի եւ հաճելի է տեսնել մի քանի տարի անց սպիտակած մազերով, ավելորդ կիլոգրամներով տեսնել: Ինձ շատ հաճելի է նրանց հանդիպել:
Հայաստանում «Միլան»-ի մեծ թվով երկրպագուներ կան: Ինչ եք կարծում, ե՞րբ կլինի «Միլան»-ի հաջորդ վերելքը:
Պետք է հասկանալ, որ «Միլան»-ը 25 տարի ֆուտբոլի աշխարհում առաջատար է եղել: Այդ պատճառով երկրպագուները պետք է հանգիստ վերաբերվեն ճգնաժամային ժամանակաշրջանին: Բեռլուսկոնին շատ բան արեց այդ ակումբի համար, հիմա հարկավոր է հասկանալ, որ բազմաթիվ տարիներ են անցել, նա նույնպես իրավունք ունի մեկ քայլ հետ անել: Պետք է ակնկալել, որ կլինեն ներդրողներ, որոնք օգնության կգան «Միլան»-ին: Կարելի է ասել, որ ոչ միայն «Միլան»-ը, այլեւ ամբողջ իտալական ֆուտբոլն է ճգնաժամում:
Եվ վերջին հարցը… Ապագայի ի՞նչ ծրագրեր ունեք:
2.5 տարի առաջ ես մարզիչ դարձա եւ ցանկանում եմ շարունակել այդ աշխատանքը: Ես առանձնապես չեմ շտապում, բայց հիմա լավ թիմ եմ փնտրում, որտեղ կշարունակեմ իմ կարիերան:

Italian football star Gennaro Gattuso is one the players who came to Armenia to participate in a friendly match devoted to the 60th birth anniversary of Khoren Hovhannisyan, the legendary player of FC Ararat Yerevan (Armenia). In an interview with Armenian News-N EWS.am, famous player shared his impressions about the visit to Armenia, Italian football and future plans (photo).
Former Soviet players know Khoren Hovhannisyan and they were happy to receive an invitation to his friendly match. How did Mr. Gattuso appear to receive an invitation to come to Yerevan?
Even if I did not know him personally, I've heard much about him. I know that he is a national legend. Not only in Armenia, but also in the Soviet football, he was considered a great man. So I agreed to come to Yerevan with pleasure. It's a great honor to be invited to this match.
What did you know about Armenia prior to your visit?
I do not know much about the country, but I like to be informed about football. I am following football news, and I knew that Bernard Challandes is Armenia's coach, that you have talented players. Youe national squad is strong enough, and there are good young players.
How often do you participate in such events?
Yes, I took part in such games, and what I like about them is to meet former colleagues, former rivals on the football field. It is funny and nice to see them gray-haired and overweight. I really like meeting them.
ACBA-CREDITAGRICOLE BANK has prepared a gift for all football fans.  Starting March 9, bank's clients who will obtain  MasterCard UEFA Champions League card will get presents with Champions League and MasterCard logos.  Only the first 1,0 - See more at here
There are many Milan fans in Armenia. What do you think when will Milan rise again?
Milan has been on leading position for 25 years, and the fans must take the crisis calmly. Berlusconi did much for football. We must realize that many years passed, he has right to make a move back. We must expect that there will be investors who will stretch a helping hand to Milan. Not only Milan, the entire Italian football is in crisis.
What are your plans for the future?
I became a coach 2.5 years ago and I want to continue this job. I am not in a hurry, but now I'm in search of a good team where I will continue my career.