Ծագումով աբխազ  ռուսաստանցի քաղաքական գործիչ, ՌԴ Պետդումայի «Եդինայա Ռոսիյա» խմբակցության ղեկավարի առաջին տեղակալ Օթարի Արշաբան NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրուցել է Հայաստանի համար կարեւոր Աբխազական երկաթուղու բացման հեռանկարների մասին։
Ձեր կարծիքով Աբխազիան պահպանու՞մ է հետաքրքրությունն ադ նախագծի հանդեպ։
Որպես սկիզբ՝  ասեմ, որ ես ինքս պաշտպանում եմ այդ գաղափարը։ Ես աբխազ քաղաքական գործիչ չեմ, սակայն հանգամանքների բերումով ծանոթ եմ այց հարցի շուրջ Աբխազիայում տիրող տրամադրություններին։ Բոլոր քաղաքական ուժերը 2014թ. ամռանը կայացած նախագահական ընտրությունների ժամանակ նշում էին, որ հաղորդակցման բացումը (նկատի ունենալով Հայաստանի հետ իրավիճակը) Ռուսաստանի եւ Աբխազիայի առջեւ դրված կարեւորագույն հարցերից մեկն է։ Հարցի շուրջ կան տարբեր դիրքորոշումներ, օրինակ, ինչպիսի հաղորդակցություն բացել՝ բեռնատար թե միայն ուղեւորատար, ինչպես ապահովել անվտանգությունը, ինչպես ձեւակերպել տրանզիտը եւ այլն։
Սակայն Աբխազիան սկզբունքորեն պատրաստ է մանրամասն ուսումնասիրել այդ հարցը եւ վերադառնալ դրա քննարկմանն արդեն գործնական հարթակում։ Դա կբխեր եւ՛ Աբխազիաի շահերից՝ որպես տարանցիկ երկիր, եւ՛ Հայաստանի եւ անգամ Վրաստանի։ Առհասարակ բոլոր նրանց, ովքեր կապված են այս հանգույցով։
Որքա՞ն սուր է դրված անվտանգության ու հնարավոր բեռների եւ ուղեւորների զննման հարցը։
Հարցը շատ սուր է դրված։  Կողքից կարող է թվալ, թե ամեն ինչ ի վերջո կախված է զուտ տեխնիկական հարցերից կամ ինչ-որ մեկի քմահաճույքներից։ Հիշենք, որ Վրաստանի կողմից Աբխազիայի հասցեին հնչեցրած մեղադրանքներից մեկը, որին հետեւեց զորքեր մտցնելը, ուղեկցվում էր պաշտոնական Թբիլիսիի այն դիրքորոշմամբ, թե Աբխազիան խոչընդոտում է բեռների ազատ տեղափոխմանը եւ մշտապես պայթեցնում է երկաթուղին։ Ասեմ, որ Աբխազիայում տեղի ունեցած 93 պայթյուններից միայն 3-ն են տեղի ունեցել այն տարածքում, որը վերահսկում էին այն ժամանակվա աբխազական ուժերը։ Մնացած 90-ը տեղի են ունեցել Գալի շրջանում, որն այն ժամանակ վերահսկվում էր Վրաստանի եւ նրա ոչ պաշտոնական մարտական ջոկատների կողմից՝  «Մխեդրիոնի», «Սպիտակ արծվի» եւ այլն։
Այդ պատճառով ներկայիս Վրաստանի դիրքորոշումը կրում է նախկին կնիքը, եթե այնտեղ հերոսացվում է այնպիսի մեկը, ինչպիսին Գեորգի Կարկարաշվիլին է (1993-199422թթ. պաշտպանության նախարար, խմբ.), ով հայտարարել էր, թե պատրաստ է 100 հազար վրացի սպանել միայն թե ոչնչացնի բոլոր աբխազներին։ Ռուսաստանում վերաբերմունքը բոլորովին այլ է։ Բավական է նշել, որ պատերազմի շատ փախստականներ օթեւան գտան Ռուսաստանում, ինչպես այսօր Ուկրաինայի հարավ-արեւելքից եկած փախստականները։
Այսուհանդերձ, որքանո՞վ են հիմնավորված հայտարարությունները, թե ամբողջ խնդիրը հարցի ձեւական կողմի  մեջ է. Վրաստանից Աբխազիայով տարանցիկ անցնող բեռները  ձեւակերպել որպես տրանզի՞տ, թե՞ ներքին ուղղություններով իրականացվող փոխադրումներ։
Այդ հարցն արդեն դրված էր ԱՀԿ-ին Ռուսաստանի անդամակցության բանակցությունների ժամանակ։ Եվ ի ուրախություն բոլոր կողմերի՝ վաղուց արդեն լուծվել է։ Այնտեղ ընդունվեց ձեւակերպում, որը հիմա բացել այնքան էլ տեղին չէ, սակայն որը համանմանության սկզբունքով կարելի է կիրառել այս հարցի համար։ Այդ պատճառով նման հայտարարությունները խաբեբայություններ են։ Իսկ այ հարցի փաստացի կողմը՝ տրանզիտից ստացվող ֆինանսական օգուտը, հետաքրքրում է իհարկե երկու կողմին էլ։  Եվ հենց այստեղ է, որ հարցը, թե որն է տրանզիտ, որն է ներքին ուղղություն, այնքան էլ անիմաստ չէ։
Եթե կողմերը համատեղ շահագործում են «Ինգուր ՀԷԿ»-ը, ապա կարո՞ղ են արդյոք ընդհանուր լեզու գտնել երկաթուղու հարցում։ Իհարկե մեկը մյուսի հետ համեմատել չի կարելի, բայց ամեն դեպքում...
Սա համագործակցության  յուրօրինակ օազիս է՝ հաշվի առնելով այն, որ գեներացնող հզորությունները մի կողմում են, իսկ անջատիչը՝ մյուս։ Ուստի ՀԷկ-ը պատերազմի ժամանակ էլ պահպանվում էր որպես սրբություն երկու կողմերից էլ։ Եվ ես ենթադրում եմ, որ այդ օազիսը պետք է հիմա ընդլայնել երկու կողմից էլ։ Սակայն առանց Վրաստանի կողմից Աբխազիայի հանդեպ զենք չկիրառելու մասին փաստաթղթերի ստորագրման անհնար է բանակցային գործընթացը Ժնեւի ձեւաչափերից դուրս վարել։

В интервью Новости Армении – NEWS.am российский политик абхазского происхождения, первый заместитель руководителя фракции «Единая Россия» в Госдуме РФ Отари Аршба беседует о перспективах открытия важной для Армении Абхазской железной дороги:
Сохраняет ли Абхазия, по Вашему мнению, интерес к этому проекту?
Для начала скажу, что сам я поддерживаю идею. Я не являюсь абхазским политиком, но в силу обстоятельств знаю настроения по этому вопросу и в Абхазии. Все политические силы на президентских выборах летом 2014 года отмечали, что открыть сообщение, имея в виду и ситуацию с Арменией – это одна из главнейших задач, которая стоит перед Россией и Абхазией. Есть разные позиции, какое открывать сообщение – грузовое или только пассажирское, как обеспечить безопасность, как оформлять транзит и так далее. Но принципиально Абхазия готова детально изучить этот вопрос и вернуться к его рассмотрению уже в практической плоскости. Абхазия совершила бы благо в первую очередь для себя как страны-транзитера, и для Армении, да и для Грузии. Для всех кто завязан на этот узел.
Насколько остро стоит аргумент безопасности и осмотра возможных грузов и пассажиров?
Вопрос стоит очень остро. Это со стороны может показаться, что все упирается или в чисто технические вопросы, или в чьи-то капризы. Вспомним: одно из главных обвинений в адрес Абхазии со стороны Грузии, за которым последовал ввод войск, как раз сопровождался позицией официального Тбилиси о том, что Абхазия препятствует свободному перемещению грузов и постоянно взрывает железную дорогу. Так вот, из 93 взрывов (железнодорожного полотна), которые произошли в Абхазии, всего лишь три имели место на территории, которую контролировали тогдашние абхазские силы. Остальные 90 были на территории Гальского района, который в то время полностью контролировался Грузией и ее неформальными боевыми отрядами – «Мхедриони», «Белый орел» и другими. Поэтому у абхазов отношение к железной дороге не только как к средству передвижения. Они помнят, что она стала одним из поводов начать войну.
К сожалению, позиция сегодняшней Грузии продолжает носить прежнюю печать, если там героизируется такой человек, как Георгий Каркарашвили (министр обороны в 1993-94 гг. – ред.) заявивший, что готов положить 100 тысяч грузин, лишь бы истребить всех абхазов. В России отношение совершенно другое. Достаточно сказать, что многие из беженцев той войны нашли приют в России – как сейчас беженцы с юго-востока Украины.
Тем не менее, насколько обоснованны заявления о том, что все дело в формальной стороне: оформлять ли грузы через Абхазию из Грузии как транзит или внутреннее следование?
Подобный вопрос уже стоял в переговорах о присоединении России к ВТО и к радости всех сторон давно разрешился. Там применена формулировка, раскрывать которую сейчас не вполне уместно, но которую по аналогии можно применить и к этому вопросу. Поэтому такие заявления – от лукавого. А вот фактическая сторона  – финансовые выгоды от транзита, конечно, интересует обе стороны. И вот здесь уже вопрос, где транзит, а где внутреннее следование, становится отнюдь не праздным.
Если стороны вместе управляют Ингурской ГЭС, то могут ли они найти общий язык и по железной дороге? Одно с другим, конечно, не сравнить, но все же…
Это своего рода оазис сотрудничества, с учетом того, что генерирующие мощности – на одной стороне, а рубильник – на другой. Поэтому ГЭС и во время войны охранялась как священная корова обеими сторонами. И я полагаю, что теперь нужно этот оазис расширять обеим сторонам. Но без подписания Грузией документов, гарантирующих ненападение и неприменение оружия в  отношении Абхазии, невозможны переговорные процессы в ином формате, кроме Женевского.