Փոքրիկ քաղաքում, որտեղ ավելի քան 100 տարի առաջ ծնվել է Ռիչարդ Նորսիգյանի հայրը, նույն ազգանունով եւս 84 մարդ է ապրել: Սակայն կարճ ժամանակ անց Նորսիգյաններից մի բուռ մարդ է մնացել, քանի որ Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ թուրքական կառավարությունը սկսել է աքսորել կամ կոտորել հայերին:
«Ցեղասպանությունից հետո նրանցից ընդամենը 8 հոգի մնաց,- պատմել է Նորսիգյանը եւ հավելել,- բարեբախտաբար, հայրս Միացյալ Նահանգներ է մեկնել դեռեւս 16 տարեկանում: Նրա ընտանիքի մյուս անդամները Հայաստանում սպանվել են»:
Նորսիգյանը Դեթրոյթի այն հայերից է, ով պատրաստվում է ապրիլի 24-ին հիշատակել Օսմանյան Թուրքիայում իրագործված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Այս մասին գրում է «The Detroit News»-ը:
Դեթրոյթի հայ համայնքի ղեկավարները մի շարք միջոցառումներ են կազմակերպել, այդ թվում՝ հայկական դասական երաժշտության համերգ, քննարկումներ հայ ռեժիսորներ հետ, եկեղեցական պատարագ:
Ամերիկյան համալսարանին առընթեր հայկական հետազոտությունների միակ կենտրոնը ստեղծվել է՝ նպատակ ունենալով փաստագրական վկայություններ ապահովել Հայոց ցեղասպանության մասին: ԱՄՆ բնակչության մարդահամարի բյուրոյի տվյալների համաձայն, ԱՄՆ-ում ավելի քան 447 հազար մարդ հայկական արմատներ ունի: Նրանցից 17 հազարը բնակվում են Միչիգանում եւ շուրջ 11 հազարը՝ Դեթրոյթում:
«Փաստը, որ 100 տարի անց մենք պետք է բացատրենք եւ ապացուցենք, որ այն, ինչ տեղի է ունեցել մեր նախնիների հետ, կանխամտածված հանցագործություն է եղել, մեծ ցավ է պատճառում բոլոր հայերին»,- նշել է տեղի հայերից Սանջյանը:
Նրա խոսքով, մտահոգիչ է հարցը, արդյո՞ք հայերը կկարողանան պահպանել իրենց ինքնությունը. «Ձուլման պատճառով մեր ինքնատիպ մշակույթը վտանգի տակ է: Հայաստանի սահմաններից դուրս հայերը փոքրիկ խմբերով են ապրում՝ ցրված ամբողջ աշխարհում»:
Ինչպես եւ Նորսիգյանի հայրը, Ռոբերտ Խաչատուրյանի հայրը նույնպես վերապրել է Ցեղասպանությունը, սակայն նրա ընտանիքի մեծ մասը սպանվել է:
«Նա 12 տարեկան է եղել, երբ սկսվել է Ցեղասպանությունը, եւ նա ընտանիքի 55 անդամների է կորցրել»,- պատմել է Խաչատուրյանը:
1915 թվականի ողբերգական իրադարձություններից զերծ չի մնացել նաեւ Հայկ Օշականի ընտանիքը:
«Պապիկս հայ ճանաչված գրողներից էր, եւ նրան նույնպես պետք է ձերբակալեին: Բայց փրկվել է, քանի որ ինչ-որ մեկը, չգիտենք, թե ով, մեկ օր առաջ զգուշացրել է ծրագրվող իրադարձությունների մասին»,- պատմել է համալսարանական դասախոս Հայկ Օշականը:

В маленьком городе, в котором больше ста лет назад родился отец Ричарда Норсигяна, жили еще 84 человека с такой же фамилией. Однако чуть позже от Норсигянов осталась маленькая горстка людей, поскольку турецкое правительство начало ссылать или истреблять армян во время Первой Мировой войны, рассказывает Норсигян.
«После Геноцида их осталось всего 8 человек», - отметил он и добавил. – К счастью, мой отец был отправлен в Соединенные Штаты, когда ему было 16. Остальные члены его семья в Армении были убиты.
Норсигян - один из тех армян Детройта, кто готовится  24 апреля отметить 100-летие Геноцида армян в Османской Турции, сообщает «The Detroit News»
Лидеры армянской общины Детройта организовали мероприятия - в том числе концерты армянской классической  музыки, обсуждения с армянскими режиссерами, специальную  церковную службу -  в память  жертв Геноцида.
Единственный армянский исследовательский центр при Американском  университете, был основан с целью обеспечить документирование сведений о Геноциде армян. Согласно данным Бюро переписи населения США, более 447 тысяч человек в США имеют армянское происхождение. Более 17 тысяч живут в Мичигане и около 11 тысяч в Детройте.
«Факт того, что  спустя 100 лет мы должны объяснить и доказать, что то, что случилось с нашими предками, было умышленное преступление, причиняет много боли всем армянам»,- говорит один из местных армян Санджян.
По его словам, большую озабоченность вызывает вопрос того, смогут ли армяне сохранить свою идентичность.
«Наша уникальная культура находится под угрозой из-за ассимиляции. Армяне за пределами Армении живут маленькими группами, рассеянными по всему миру».
Как и отец Норсигяна, отец Роберта Качадуряна пережил Геноцид, но большая часть его семьи была убита.
«Ему было 12 лет, когда начался Геноцид, и он потерял 55 членов своей семьи», - сказал Качадурян.
Трагические события 1915 года коснулись  Айга Ошагана и его семьи.
«Мой дедушка был одним из известных армянских писателей , и его тоже должны были поймать, - сказал Ошаган, университетский преподаватель. - Он спасся, потому что кто-то, мы не знаем, кто, за день предупредил его о готовящихся событиях».