Երեւանի հիմնական եւ ավագ դպրոցների աշակերտներն այսօրվանից մինչեւ ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում հերթափոխով պատվո պահակ կկանգնեն Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի անմար կրակի մոտ: Նախաձեռնության հեղինակը Կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն է, որն այսօր՝ ապրիլի 1-ին, Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում ներկա էր արարողության մեկնարկին: (ֆոտոռեպորտաժ)
«Մեր աշակերտներն իրենց լուռ եւ ձիգ կեցվածքով կոգեկոչեն այն զոհերի հիշատակը, որոնց շարքերում կան իրենց տատերը, պապերը, նախահայրերը: Պատվո պահակի մասնակից աշակերտների մոտ կա հուզմունք, ապրումներ, պատմական հիշողություն, կա այստեղ կանգնելու՝ սգով շաղախված հպարտություն»,- ասաց Արմեն Աշոտյանը:
Արմեն Աշոտյանը նշեց, որ արողակարգը կարող է դառնալ ամենամյա եւ դրան մյուս տարի կմասնակցեն նաեւ մարզային դպրոցների աշակերտները:
Նախարարը դեմ չէ, որ պատվո պահակ կանգնելու համար աշակերտները բաց թողնեն դպրոցի դասերը։
«Իհարկե, որոշակի ժամեր իրենք կորցնում են, բայց կարծում եմ՝ արժե նախնիների հիշատակը ոգեկոչելու համար մի օր էլ դասի չնստել: Եթե կարելի է դասի չգնալ հիվանդության պատճառով, չարաճճիություն անել, դասից փախչել, կամ մի օր մեկ այլ անձնական պատճառով դասի չգնալ, որպես հայ, որպես Կրթության եւ գիտության նախարար կարծում եմ, որ կարելի է մեկ օր էլ չգնալ դասի, լինել այս հուշակոթողում եւ մասնակցել այս պատվո արարողությանը»- NEWS.am-ին ասաց նախարարը։
Նշենք, որ աշակերտները պատվո պահակ կկանգնեն ամեն օր մինչեւ ապրիլի 24-ը, առավոտյան 10։00-ից մինչեւ երեկոյան 18։00-ն։ Ամեն օր հերթափոխի պատասխանատուն կլինի մայրաքաղաքի դպրոցներից մեկը, աշակերտները չորս հոգանոց խմբերով միմյանց կփոխարինեն 30 րոպեն մեկ։

YEREVAN. – Within the framework of the Armenian Genocide centenary commemorations, the primary and high school students of Armenia’s capital city of Yerevan will take turns in standing honor guards near the eternal flame at the Armenian Genocide Memorial, and from Wednesday, April 1, until April 24.
The person behind this initiative is the Minister of Education and Science, Armen Ashotyan, who was present to Thursday’s launch of this ceremony at the memorial.
Ashotyan noted that this may become an annual ritual, and the regional school students also will take part in it next year.
Speaking to Armenian News-NEWS.am, the minister added that he is not against the students missing some school hours in order to stand honor guards at the Genocide memorial.
The Yerevan schoolchildren will stand honor guards between 10am and 6pm. In addition, a different capital city school will be responsible each day for the shift, and four-member groups of schoolchildren will replace one another every thirty minutes.