Երեւանի հիմնական եւ ավագ դպրոցների աշակերտներն այսօրվանից մինչեւ ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում հերթափոխով պատվո պահակ կկանգնեն Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի անմար կրակի մոտ: Նախաձեռնության հեղինակը Կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն է, որն այսօր՝ ապրիլի 1-ին, Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում ներկա էր արարողության մեկնարկին: (ֆոտոռեպորտաժ)
«Մեր աշակերտներն իրենց լուռ եւ ձիգ կեցվածքով կոգեկոչեն այն զոհերի հիշատակը, որոնց շարքերում կան իրենց տատերը, պապերը, նախահայրերը: Պատվո պահակի մասնակից աշակերտների մոտ կա հուզմունք, ապրումներ, պատմական հիշողություն, կա այստեղ կանգնելու՝ սգով շաղախված հպարտություն»,- ասաց Արմեն Աշոտյանը:
Արմեն Աշոտյանը նշեց, որ արողակարգը կարող է դառնալ ամենամյա եւ դրան մյուս տարի կմասնակցեն նաեւ մարզային դպրոցների աշակերտները:
Նախարարը դեմ չէ, որ պատվո պահակ կանգնելու համար աշակերտները բաց թողնեն դպրոցի դասերը։
«Իհարկե, որոշակի ժամեր իրենք կորցնում են, բայց կարծում եմ՝ արժե նախնիների հիշատակը ոգեկոչելու համար մի օր էլ դասի չնստել: Եթե կարելի է դասի չգնալ հիվանդության պատճառով, չարաճճիություն անել, դասից փախչել, կամ մի օր մեկ այլ անձնական պատճառով դասի չգնալ, որպես հայ, որպես Կրթության եւ գիտության նախարար կարծում եմ, որ կարելի է մեկ օր էլ չգնալ դասի, լինել այս հուշակոթողում եւ մասնակցել այս պատվո արարողությանը»- NEWS.am-ին ասաց նախարարը։
Նշենք, որ աշակերտները պատվո պահակ կկանգնեն ամեն օր մինչեւ ապրիլի 24-ը, առավոտյան 10։00-ից մինչեւ երեկոյան 18։00-ն։ Ամեն օր հերթափոխի պատասխանատուն կլինի մայրաքաղաքի դպրոցներից մեկը, աշակերտները չորս հոգանոց խմբերով միմյանց կփոխարինեն 30 րոպեն մեկ։

В рамках мероприятий по поводу сотой годовщины Геноцида армян ученики основных и старших школ Еревана с 1 по 24 апреля будут посменно нести почетный караул у Вечного огня в мемориале жертв Геноцида армян в Цицернакаберде. Автором инициативы является министр образования и науки Армении Армен Ашотян, который 1 апреля присутствовал на старте данного мероприятия в Цицернакаберде.
«Наши ученики, стоя здесь молчаливо и подтянуто, будут чтить память этих жертв, среди которых были их бабушки, дедушки, предки. У учеников, стоящих в почетном карауле, видно волнение, переживание, историческая память, гордость вперемешку со скорбью», – сказал Ашотян, добавив, что это мероприятие может стать ежегодным, и в следующем году в нем будут участвовать также ученики областных школ.
Отметим, что ученики будут нести почетный караул каждый день с 10:00 до 18:00. Они будут делать это до 24 апреля. Каждый день за караул будет отвечать одна из школ столицы. Группы учеников из четырех человек буду сменять друг друга каждые полчаса.