ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանն այսօր հրավիրել էր խորհրդակցություն ագրոարդյունաբերության ոլորտի միությունների ղեկավարների հետ:
«Գյուղատնտեսությունը մեր երկրի տնտեսության գերակա ճյուղերից մեկն է, սակայն նրա զարգացումն անհնար է պատկերացնել առանց ոլորտում գործող միությունների ակտիվ գործունեության», – նշել է նախարար Սերգո Կարապետյանը:
Մասնավորապես, նախարարի խոսքով, ագրոարդյունաբերության ոլորտի միություններին հարկավոր է մշակել իրենց ճյուղերի զարգացմանն ու ընդլայնմանն ուղղված համապատասխան ծրագրեր եւ սերտորեն համագործակցել պետական հատվածի հետ:
Նախարարը նաեւ հավելել է, որ միությունների գործունեության ակտիվացումը բխում է նաեւ պետության շահերից` նկատի ունենալով Հայաստանի` Եվրասիական տնտեսական միությանը անդամակցելու հանգամանքը:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ վերամշակող ճյուղի ներկա խնդիրները, որոնց թվում առանձնապես կարեւորվել է հայկական վերամշակող ընկերությունների արտադրանքի որակի բարելավումը, ինչը թույլ կտա ապահովել տեղական արտադրության մրցունակությունը ԵՏՄ երկրներում:
Անդրադառնալով հանրապետությունում վերջին տարիներին անասնագլխաքնակի աճին եւ դրանից բխող մսամթերքի արտադրության ծավալների ավելացմանը` նախարարը ներկաների ուշադրությունը հրավիրել է նաեւ տեղական մսի իրացման, ինչպես նաեւ տեղական մսամթերքի արտահանման խնդրի կարեւորությանը:
Քննարկմանը վերստին հաստատվել է, որ այս տարի եւս վերամշակող կազմակերպությունները պատրաստ կլինեն մթերել գյուղացիներից ամբողջ արտադրանքը:

YEREVAN. – The Minister of Agriculture of Armenia, Sergo Karapetyan, on Wednesday held a consultation with the heads of the agro-industry associations of the country.
In the Karapetyan’s words, these unions need to develop programs to develop and expand their branches of industry, and to work closely with the public sector.
The minister added that the intensification of the activities of these associations also stems from state interests, considering Armenia’s recent accession to the—Russia-led—Eurasian Economic Union (EEU).
The discussants also conferred on the current challenges of the country’s processing industry, and especially underscored the improvement of the quality of the products of the Armenian processing companies, since this enhancement will ensure the local products’ competitiveness in the other EEU countries (Russia, Belarus, and Kazakhstan).
In addition, Sergo Karapetyan drew the discussants’ attention to the importance of selling local meat and exporting local meat products.
The participants in the consultation confirmed yet again that Armenia’s processing companies will be prepared to procure the farmers’ entire produce this year, too.