Հռոմի Պապը ապրիլի 12-ին պատարագ կմատուցիՀայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին, եւ բոլորի ուշադրությունը հրավիրված կլինի այն հանգամանքին, թե կարտասանի՞ նա Ցեղասպանություն բառը, գրում է  Agence France Presse-ը։
Հռոմի Պապը պատարագ կմատուցի Սուրբ Պետրոսի տաճարում, որը հայկական կաթոլիկ ծեսի տարրեր է պարունակում։ Արարողությանը ներկա կլինի նաեւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։ «Վատիկանը պատարագն այնպես է մատուցում, որ ներկաները հասցնեն տուն վերադառնալ ապրիլի 24-ին կայանալիք հիշատակի միջոցառումներին մասնակցելու համար»,- գրում է հեղինակը։
Ինչպես նշվում է հոդվածում, եթե Հռոմի Պապը արտասանի ցեղասպանություն բառը, դա առաջին նախադեպը չի լինի։ Նման բան արդեն կատարվել էր 2000թ., երբ Հովհաննես Պողոս 2-րդը հայ կաթողիկոսի հետ արած համատեղ հայտարարության մեջ օգտագործել էր այդ բառը։ «Սակայն առաջին անգամ այդ սպանությունները ցեղասպանություն կորակվեն Սուրբ Պետրոսի տաճարում մատուցվող պատարագի ժամանակ»,- գրված է հոդվածում։
Փորձագետների խոսքով՝ Ֆրանցիսկոս Պապը, որն արդեն ընդգծել էր հայերի տառապանքներն ու հալածանքները հիշելու կարեւորությունը, կարող է աշխարհում քրիստոնյաների աճող հալածանքների հետ զուգահեռներ անցկացնել։ «100 տարի առաջ սպանված մարդիկ հիմնականում հայեր էին եւ թեեւ սպանությունները կրոնական հողի վրա չէին  կատարվում, պոնտիֆիկոսն արդեն համեմատել է դրանք այսօր իսլամիստ գրոհայիններից փախչող քրիստոնյաների հետ»,- եզրափակում է հեղինակը։

Pope Francis will serve a liturgy in memory of the innocent victims of the Armenian Genocide on Sunday, with everyone’s attention on whether he will use the word "genocide," Agence France Presse reports.
“The 78-year old is walking a diplomatic tightrope, pressured to use the term publicly to describe the Ottoman Turk murders, but wary of alienating a potentially key ally in the fight against radical Islam.” the newspaper writes.
Francis and Armenian patriarch Nerses Bedros XIX Tarmouni will serve a liturgy in Saint Peter's Basilica, which will be attended by Armenia’s president Serzh Sargsyan. “The Vatican is holding the mass in time for those in attendance to return home for the official April 24 commemoration,” the newspaper writes.
In fact, even if the Pope pronounces the word “genocide” he will not be the first Pope in doing so: John Paul II used it in a joint statement signed with the Armenian patriarch in 2000 which said "the Armenian genocide, which began the century, was a prologue to horrors that would follow." However, this will be the first time for the 1915 events to be described as such during a mass in Saint Peter's Basilica.
According to religious observers Francis, who stressed the importance of remembering "the martyrdom and persecution" of the Armenians, may make parallels in his homily to the rise in the persecution of Christians around the world. “Those murdered a century ago were mainly Christian and although the killings were not driven by religious motives, the pontiff has already drawn comparisons with modern Christians refugees fleeing Islamic militants,” the author writes.