Հռոմի Պապը ապրիլի 12-ին պատարագ կմատուցիՀայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին, եւ բոլորի ուշադրությունը հրավիրված կլինի այն հանգամանքին, թե կարտասանի՞ նա Ցեղասպանություն բառը, գրում է  Agence France Presse-ը։
Հռոմի Պապը պատարագ կմատուցի Սուրբ Պետրոսի տաճարում, որը հայկական կաթոլիկ ծեսի տարրեր է պարունակում։ Արարողությանը ներկա կլինի նաեւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։ «Վատիկանը պատարագն այնպես է մատուցում, որ ներկաները հասցնեն տուն վերադառնալ ապրիլի 24-ին կայանալիք հիշատակի միջոցառումներին մասնակցելու համար»,- գրում է հեղինակը։
Ինչպես նշվում է հոդվածում, եթե Հռոմի Պապը արտասանի ցեղասպանություն բառը, դա առաջին նախադեպը չի լինի։ Նման բան արդեն կատարվել էր 2000թ., երբ Հովհաննես Պողոս 2-րդը հայ կաթողիկոսի հետ արած համատեղ հայտարարության մեջ օգտագործել էր այդ բառը։ «Սակայն առաջին անգամ այդ սպանությունները ցեղասպանություն կորակվեն Սուրբ Պետրոսի տաճարում մատուցվող պատարագի ժամանակ»,- գրված է հոդվածում։
Փորձագետների խոսքով՝ Ֆրանցիսկոս Պապը, որն արդեն ընդգծել էր հայերի տառապանքներն ու հալածանքները հիշելու կարեւորությունը, կարող է աշխարհում քրիստոնյաների աճող հալածանքների հետ զուգահեռներ անցկացնել։ «100 տարի առաջ սպանված մարդիկ հիմնականում հայեր էին եւ թեեւ սպանությունները կրոնական հողի վրա չէին  կատարվում, պոնտիֆիկոսն արդեն համեմատել է դրանք այսօր իսլամիստ գրոհայիններից փախչող քրիստոնյաների հետ»,- եզրափակում է հեղինակը։

Папа Римский отслужит литургию в память невинных жертв Геноцида армян в воскресенье 12 апреля, и все внимание будет приковано к тому, произнесет ли он слово «геноцид», пишет агентство France Presse.
Папа Франциск отслужит литургию в базилике Святого Петра, которая будет включать в себя элементы армянского католического обряда. На церемонии будет присутствовать также и президент Армении Серж Саргсян. «Ватикан проводит литургию так, чтобы присутствующие успели вернуться домой для официальных памятных мероприятий 24 апреля», - пишет автор.
Как подчеркивается в статье, если Папа произнесет слово «геноцид», то это не будет первым прецедентом. Подобное уже происходило в 2000 году, когда Иоанн Павел II использовал данный термин в совместном заявлении, подписанном с армянским патриархом: «Но в первый раз убийства будут охарактеризованы данным термином в ходе литургии в базилике Святого Петра».
По словам экспертов, Папа Франциск, который уже подчеркивал важность того, чтобы помнить «мучения и преследования» армян, может провести параллели в своей проповеди с ростом преследования христиан по всему миру. «Убитые сто лет назад были в основном христиане и, хотя убийства не были вызваны религиозными мотивами, понтифик уже делал сравнения с современными христианами беженцами, спасающимися от исламских боевиков», - резюмирует автор.