Ցեղասպանությունը երբեք չպետք է օգտագործվի որպես քաղաքական կապիտալ դաշնակիցներին զսպելու համար։ Այս մասին ամերիկյան SPIN հեղինակավոր երաժշտական ամսագրին տված հարցազրույցում ասել է System of a Down ռոք խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը՝ խոսելով Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված Wake Up the Souls շրջագայության մասին։
«Մենք հնարավորություն ենք ստացել 100-ամյա տարելիցի միջոցառումների շրջանակում ելույթ ունենալ Հայաստանում, եւ մենք այս հնարավորությունը կօգտագործենք, որպեսզի մարդկանց պատմենք այդ վայրագությունների, Թուրքիայի ամոթալի ժխտողական քաղաքականության եւ անցյալի հանցագործությունները վերհանելու անհրաժեշտության մասին։ Ժամանակը ցույց է տվել, որ Նյուրնբերգյան դատավարությունը, ՄԱԿ-ի կոնվենցիան եւ բազմաթիվ քաղաքական հանձնախմբերը բավարար չեն ցեղասպանությունները կանխելու համար։ Չկա որեւէ գործող մեխանիզմ, որը թույլ կտա նման ռեժիմը մեկուսացնել դաշնակիցներից։ Դեռ շատ անելիքներ կան»,- ասել է Սերժ Թանկյանը։
Սերժ Թանկյանը նշել է, որ իր ընտանիքը քաղաքականացված չի եղել, եւ ինքը քաղաքական ակտիվիստ է դարձել «ԱՄՆ-ի հայտնի ժողովրդավարության կեղծավորության արդյունքում», երբ ԱՄՆ-ը սկսել է օգտագործել Ցեղասպանությունը որպես քաղաքական կապիտալ Թուրքիայի հետ հարաբերություններում. «Դա բացեց իմ աչքերը աշխարհում կատարվող մյուս անարդարությունների վրա»։
Թանկյանը նաեւ նշել է, որ Թուրքիան իր լծակները եւ փողերը  ծառայեցնում  է ժխտողականությանը՝ խուսափելով փոխհատուցման, այդ թվում՝ զոհերի կորցրած սեփականությունը վերադարձնելու պատասխանատվությունից։

Геноцид никогда не должен использоваться в качестве политического капитала для сдерживания союзников. Об этом заявил солист группы System of a Down Серж Танкян в интервью авторитетному американскому изданию SPIN, говоря о гастролях под названием Wake Up the Souls, посвященным 100-летию Геноцида армян.
«В рамках мероприятий в связи со 100-летием Геноцида армян мы получили возможность выступить в Армении, и мы используем эту возможность, чтобы рассказать людям о варварстве, политике отрицания со стороны Турции и необходимости выявить преступления прошлого.  Время показало, что Нюрнбергского процесса, конвенции ООН и многочисленных политических групп недостаточно для предотвращения геноцидов. Нет действенного механизма, который бы позволил изолировать подобные режимы от союзников. Есть еще много работы», - заявил Серж Танкян.
Он отметил, что его семья не политизирована, и сам он стал политическим активистом  «в результате известного демократического двуличия США», когда «США начали использовать Геноцид в качестве политического капитала в отношениях с Турцией». «Это открыло мне глаза на другие несправедливости, царящие в мире», - отметил Серж Танкян.
Музыкант также отметил, что Турция использует свои рычаги и деньги на службу политике отрицания, избегая ответственности в вопросе возмещения, в том числе возвращения утраченной собственности потомкам жертв Геноцида армян.