Հայոց ցեղասպանությունն արդեն հսկայական թվով պատմաբաններ են ճանաչել: Ոչ միայն հայ, այլեւ աշխարհի բոլոր երկրներից: Այդ ողբերգության ապացույցներն անթիվ-անհամար են: Ամեն դեպքում, Թուրքիան չի ճանաչում այն: Դա նույնն է, եթե Գերմանիան չճանաչեր Շոան՝ Հոլոքոստը: Այս մասին իտալական Ansa գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է հայկական ծագմամբ իտալացի գրող Անտոնիա Արսլանը, ով հայտնի է հետագայում էկրանավորված իր «Արտույտների ագարակը» վեպով:
«Հռոմի Պապի խոսքերը շատ բան են նշանակում: Ամենից առաջ այն պատճառով, որ ասվեցին Սուրբ Պետրոսի տաճարում: Իսկ ավելի վաղ՝ 2001 թվականին, այդ խոսքերն ասել է Հովհաննես Պողոս II-ը»,- հավելել է Արսլանը:
«Հենց այդ բառի պատճառով է Թուրքիան դուրս գալիս ափերից: Ամեն դեպքում, շատ կարեւոր է, որ դա անի հենց թուրքական կառավարությունը, քանի որ բազմաթիվ թուրքեր արդեն բացահայտորեն խոսում են այդ մասին»,- ընդգծել է գրողը: Միաժամանակ, նա Թուրքիայի եւ այդ երկրի ժողովրդի հանդեպ ատելության կոչ չի անում. «Դա հրաշալի երկիր է, որտեղ բազմաթիվ մտածող մարդիկ կան»:
2012 թվականին հրապարակված «Pro Armenia» գրքում, որի համահեղինակն Արսլանն է, ներկայացնում է հրեական մտավորականության վկայությունները, որոնք Առաջին աշխարհամարտի տարիներին արդեն դատապարտել են հայերի կոտորածը: «Ճանաչման ուղղությամբ քայլ անելն ամենեւին էլ դժվար չէ: Չէ՞ որ այժմյան կառավարությունը չի կազմակերպել այդ եղեռնը: Ցավոք, դա չեն ցանկանում անել՝ վախենալով տնտեսական հետեւանքներից: Սակայն, ամենայն հավանականությամբ, սեփականության մասին փաստաթղթեր քիչ հայերի մոտ են մնացել: Օրինակ՝ իմ ընտանիքն այն չի պահպանել: Չեմ կարծում, որ փոխհատուցումը շատ ծանր բեռ կլիներ թուրքական կառավարության համար: Սակայն մինչ գործը դրան հասնի, դեռ երկար ճանապարհ կա անցնելու»,-  ամփոփել է Անտոնիա Արսլանը:

Геноцид армян уже признало громадное большинство историков. Не только армянских, но и всех стран мира. Доказательств этой трагедии – бесконечное множество, и все-таки Турция не признает ее. Это все равно как если бы Германия не признавала Шоа, заявила в интервью итальянскому информагентству Ansa писательница армянского происхождения Антония Арслан, широко известная по роману «Ферма жаворонков», позже экранизированному.
«Слова Папы Римского значат очень многое – прежде всего потому, что сказаны они в соборе Святого Петра. А еще раньше, в 2001 году, эти слова произнес Иоанн Павел II», - добавила Арслан.
«Именно произнесение этого слова выводит Турцию из себя. Тем не менее, очень важно, чтобы сделало это именно турецкое правительство, потому что многие обычные турки уже говорят открыто», - подчеркнула писательница. В то же время, она не призывает к ненависти к Турции и ее народу: «Это прекрасная страна, где много мыслящих людей».
В книге 2012 года  «Pro Armenia», соавтором которой стала Арслан, приводятся свидетельства еврейской интеллигенции, которые уже в годы Первой мировой войны осудили резню армян, заявив об организованном истреблении и согласованных действиях османских военачальников. «Сделать шаг к признанию совсем нетрудно, ведь не теперешнее же правительство развязало эту резню. К сожалению, этого не хотят делать из боязни перед экономическими последствиями. Только, скорее всего, документы на собственность сохранились у немногих армян. У моей семьи, например, не сохранились. Не думаю, что компенсации легли бы очень большим грузом для турецкого правительства. Но до того как речь зайдет об этом, предстоит пройти большой путь», - заключила Антония Арслан.