«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մեր տեղեկություններով, առաջիկա օրերին Էկվադորը պատրաստվում է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Սա նոր ցնցում կլինի Պապից «կաթվածահար» Էրդողանի համար, որի պատվիրակներն այս օրերին ԱՄՆ-ում փորձում են կանխել ԱՄՆ նախագահի ապրիլի 24-ին ասվելիք ճառի հետ կապված նոր տհաճությունները:
«Հասկանալի է, որ Օբաման այս անգամ էլ չի արտաբերի «ցեղասպանություն» բառը: Բայց «չարտաբերումն» ամերիկյան կողմը կսուբլիմացնի մայիսի սկզբին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին տրվող պատարագով, ինչը կանխել ԱՄՆ-ում գտնվող Չավուշօղլուին հաստատ չի հաջողվի»,- հայտնեց մեր աղբյուրը դիվանագիտական շրջանակներից:
Նրա փոխանցմամբ, Սերժ Սարգսյանը մայիսի 6-ին կմեկնի ԱՄՆ՝ մասնակցելու պատարագին: Նրան կուղեկցեն Գարեգին Բ-ն եւ Նավասարդ Կճոյանը, ներկա կլինի նաեւ Արամ Ա Կիլիկիո կաթողիկոսը»:

YEREVAN. – Hraparak daily has learned that, in the coming days, Ecuador is going to recognize the Armenian Genocide, the daily reported.
“This will be a new shock for [Turkish President Recep] Erdogan, who is ‘paralyzed’ from the Pope [who recently recognized the genocide, [and] whose [i.e. Erdogan’s] delegates are attempting, these days in the US, to prevent new troubles linked to the US President’s April 24 speech [on the occasion of the anniversary of the Armenian Genocide].
‘“It is clear that [US President Barack] Obama will not say the word ‘genocide’ this time, too. But the American side will sublimate the ‘not saying’ with a [church] mass to be offered in early May in memory of the Armenian Genocide victims, which [i.e. the mass] {Turkish FM Mevlut] Cavusoglu, who is in the US, definitely will be unable to prevent,’ informed our source in diplomatic circles.
“According to him, [Armenian President] Serzh Sargsyan will head for the US on May 6 to participate in the mass,” Hraparak wrote.