Ապրիլի 24-ին՝ ժամը 20։15-ին,(խորհրդանշում է 2015թ.) Հանրապետության հրապարակում տեղի կունենա մեծ ֆիլհարմոնիկ երգչախմբի յուրօրինակ համերգ։ Այս մասին ապրիլի 20-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, Ցեղասպանության 100-ամյակի միջոցառումների պետական հանձնաժողովի  համակարգող Վիգեն Սարգսյանը։
Աշխարհի ավելի քան 43 երկրների 100 երաժիշտներ հատուկ ժամանելու են Հայաստան՝ հարգանքի  տուրք մատուցելու Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին եւ կատարելու այս 100 տարիների ընթացքում ապրած հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները՝ որպես վերածննդի խորհրդանիշ։  «Ապրիլի 22-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում կկայանա «Հիշողության քարտեզ»  փաստագրական ֆիլմի ցուցադրությունը, որը մեր շնորհակալության կարեւորագույն դրսեւորումն է։ Ֆիլմը Հայաստանում օտարերկրյա միսիոներների գործունեության մասին է»,- նշել է Սարգսյանը։
Հայերին օգնող էստոնացի միսիոներուհուն նվիրված մեկ այլ ֆիլմ՝ Wake up the Souls-ը, կցուցադրվի Հանրապետության հրապարակում System of a Down խմբի համերգից առաջ։

В Ереване вечером 24 апреля в 20:15, символизирующих 2015-ый год, на Площади Республики состоится уникальный концерт большого филармонического оркестра. Об этом на пресс-конференции 20 апреля заявил руководитель Администрации президента Армении, координатор Госкомиссии по организации мероприятий к 100-летию Геноцида армян Виген Саркисян.
100 музыкантов из более 43 стран, подчеркнул он, специально прибудут в Армению воздать дань уважения памяти жертв Геноцида армян и исполнить произведения армянских композиторов за эти 100 лет в качестве символа возрождения. «22 апреля в кинотеатре «Москва» состоится презентация документального фильма «Карта памяти», которая является важнейшим проявлением нашей благодарности: фильм касается работы иностранных миссионеров в Армении», - отметил Саркисян. Еще один фильм, «Wake up the Souls», посвященный помогающей армянам эстонской миссионерке, будет показан на Площади Республики до начала концерта рок группы «System of a Down».