Կանադական Journal de Montreal  թերթի թղթակից Ֆրանսուա Բուգինյուն նկարագրել է ֆրանսահայերի հետ Փարիզից Երեւան թռիչքի մասին:
«Ինքնաթիռի մեջ աղմուկը շատ է: Իմ առաջ ֆրանսիական ռադիոյի հայտնի վարող է: Մի փոքր հեռու` պատգամավոր Պատրիկ Դեւեջյանն է, նա ձեռք է սեղմում եւ լուսանկարվում: Հայերին տարբերելը հեշտ է. նրանց աչքերը փայլում են հիացմունքից:
Բոլորն ինձ կրկնում են, որ ժամանակը բաժանվել է Ֆրանսցիսկոս պապի արտահայտությունից «առաջ» եւ «հետոյի»: Անցած շաբաթվա վերջում պապը դիվանագիտական սկանդալի հեղինակ  էր դարձել` Թուրքիային կոչ անելով ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Հարեւանիս խոսքով` Ֆրանցիսկոսի խոսքերը կարելի է համեմատել Հովհաննես Պողոս 2-րդի հայտնի «Մի վախեցեք, բացեք դռները Քրիստոսի առաջ» արտահայտության հետ: «Ֆրանցիսկոսը արթնացրեց մեր վճռականությունը...»:
Դրանից հետո խոսում են այն մասին, թե ով եւ որտեղից է սատարում հայերին: Գովաբանում են Կանադային: Ֆրանսիան հավատարիմ եւ հաստատակամ է, բացի այդ ուրբաթ Երեւան է ժամանում Օլանդը: Գերմանիան չպետք է դանդաղի ճանաչման գործում: Ռուսաստանը Պուտինի հետ միասին շաբաթվա եւս մեկ հերոսն են...
Այդուհանդերձ, քիչ առաջնորդներ են մեկնում Հայաստան: Պատճառը ճանաչման դեմ Թուրքիայի հզոր ճնշումն է: Օրերս նախագահ Օբաման ԱՄՆ հայ համայնքի ղեկավարներին հայտարարել էր, որ «ցեղասպանություն» եզրույթը հնչեցնելու մտադրություն չունի: Սա վերջինիս 2008թ. նախընտրական արշավից մեկ քայլ հետ էր եւ հայերի կողմից այն ընկալվեց` որպես ճշմարտության ժխտում եւ դավաճանություն:
Երեւանի օդանավակայանում հարյուրավոր կամավորներ դիմավորում են Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը լուսաբանելու նպատակով Հայաստան ժամանած օտարերկրացիներին: Մենք չենք մոռանում մեր ընկերների մասին», - ասում են նրանք` հիշելով Օբամայի «վախկոտության» մասին:

Корреспондент канадской газеты Journal de Montreal Франсуа Бугиньо описал свой перелет из Парижа в Ереван в компании радостных французских армян.
«В самолете шумно от разговоров. Прямо передо мной – известный диктор французского радио, пытающийся вникнуть в бумаги. Чуть дальше – французский депутат Патрик Деведжян, он пожимает руки и позирует для групповых снимков. Отличить армян в салоне легко: глаза их светятся восторгом.
Все повторяют мне: время разделилось на «до» и «после» высказывания Папы Франциска. В конце прошлой недели французский понтифик вызвал дипломатический скандал, призвав Турцию признать Геноцид армян. Слова Франциска I, обращается ко мне сосед, можно сравнить со знаменитым «Не бойтесь, откройте двери Христу!» Иоанна Павла II. «Франциск пробудил нашу решимость...».
После этого разбирают то, кто и откуда поддерживает. Хвалят Канаду. Франция – верна и тверда. Ко всему прочему, в пятницу приезжает Олланд. Германия не должна медлить с признанием. Россия с Путиным – еще один герой недели…
Тем не менее, лидеров приезжает немного. Причиной называют колоссальное давление Турции против признания.  На днях президент Обама объявил руководителям армянской общины США: намерения использовать слова «геноцид» у него нет. Этот шаг назад, после его предвыборной кампании 2008 г, был воспринят армянами как отрицание истины и полная измена.
В аэропорту Еревана с новым терминалом-красавцем (красив, как и вся армянская столица), десятки добровольцев радостно встречают иностранцев, прибывших освещать мероприятия 100-й годовщины геноцида. «Мы не забываем о своих друзьях», - говорят они, прибавив и слова о «трусости» Обамы.