Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը քիչ առաջ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։ Նրա այցով ավարտվել է բարձրաստիճան պատվիրակությունների  դիմավորումը Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում։ Պուտինը նաեւ գրառում է արել Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հուշամատյանում։ Մյուս բարձրաստիճան հյուրերի նման՝  նա եւս դեղին վարդ է ավելացրել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ծաղկեպսակին, ապա զբաղեցրել իր տեղը բարձրաստիճան հյուրերի շարքում։
Վերջին ծաղիկները ծաղկեպսակին ավելացրել են Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը եւ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը։
Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչվել է մի շարք պետությունների կողմից։ Առաջինը 1965թ. դա արեց Ուրուգվայը, որի օրինակին հետեւեցին Ռուսասատնը, Ֆրանսիան, Իտալիան, Գերմանիան, Հոլանդիան, Բելգիան, Լեհաստանը, Լիտվան, Սլովակիան, Շվեդիան, Շվեյցարիան, Հունաստանը, Կիպրոսը, Լիբանանը, Կանադան, Վենեսուեալան, Արգենտինան եւ ԱՄՆ 42 նահանգ։ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է նաեւ Վատիկանը, Եվրախորհրդարանը, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը։

Президент России Владимир Путин прибыл в Мемориальный комплекс жертвам Геноцида армян  Цицернакаберд.
Вначале он посетил Музей-институт Геноцида армян и сделал запись в Книге почетных гостей.
Глава России был последним среди прибывающих гостей. После этого Серж и Рита Саргсян также взяли по розе и вставили их в венок, как это сделали главы всех делегаций.
Факт геноцида армянского народа признан многими государствами. Первым это в 1965 году сделал Уругвай. Россия признала Геноцид армян в 1995 г. Геноцид признали Франция, Италия, Германия, Голландия, Бельгия, Польша, Литва, Словакия, Швеция, Швейцария, Греция, Кипр, Ливан, Канада, Венесуэла, Аргентина, А 42 штата США. Геноцид армян признали также Ватикан, Европейский парламент, Всемирный совет церквей.