Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը քիչ առաջ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։ Նրա այցով ավարտվել է բարձրաստիճան պատվիրակությունների  դիմավորումը Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում։ Պուտինը նաեւ գրառում է արել Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հուշամատյանում։ Մյուս բարձրաստիճան հյուրերի նման՝  նա եւս դեղին վարդ է ավելացրել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ծաղկեպսակին, ապա զբաղեցրել իր տեղը բարձրաստիճան հյուրերի շարքում։
Վերջին ծաղիկները ծաղկեպսակին ավելացրել են Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը եւ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը։
Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչվել է մի շարք պետությունների կողմից։ Առաջինը 1965թ. դա արեց Ուրուգվայը, որի օրինակին հետեւեցին Ռուսասատնը, Ֆրանսիան, Իտալիան, Գերմանիան, Հոլանդիան, Բելգիան, Լեհաստանը, Լիտվան, Սլովակիան, Շվեդիան, Շվեյցարիան, Հունաստանը, Կիպրոսը, Լիբանանը, Կանադան, Վենեսուեալան, Արգենտինան եւ ԱՄՆ 42 նահանգ։ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է նաեւ Վատիկանը, Եվրախորհրդարանը, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը։

YEREVAN. – President of Russia Vladimir Putin has arrived at the Armenian Genocide Memorial Complex.
First he visited the Armenian Genocide Museum-Institute where he signed the guest book.
The Russian leader was the last among arriving guests. Serzh Sargsyan and Rita Sargsyan put a rose into a wreath as it was previously done by the heads of delegations.
The Armenian Genocide is recognized by many states. The first to acknowledge the fact was Uruguay in 1965. France recognized the Armenian Genocide in 2001. Genocide was recognized by Russia, Italy, Germany, the Netherlands, Belgium, Poland, Lithuania, Slovakia, Sweden, Switzerland, Greece, Cyprus, Lebanon, Canada, Venezuela, Argentina, and 42 U.S. states. Armenian Genocide was recognized by the Vatican, the European Parliament, the World Council of Churches.