Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն, այսօր՝ ապրիլի 24-ին, հանրապետության բարձրաստիճան ղեկավարության ուղեկցությամբ այցելել է մայրաքաղաքի հուշահամալիր եւ մասնակցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված զանգակատուն-հուշակոթողի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
ԼՂՀ նախագահի մամուլի գրասենյակից հայտնում են, որ իր ելույթում նա նշել է, որ այսօր ամբողջ աշխարհի հայության եւ առաջադեմ մարդկության ուշադրությունը սեւեռված է հայ ժողովրդի պատմության ամենաողբերգական ու սեւ էջի՝ Հայոց ցեղասպանության վրա, հավելելով, որ յուրաքանչյուր հայ, երկրագնդի որ ծայրում էլ լինի, իր պարտքն է համարում հարգանքի տուրք մատուցել Մեծ եղեռնի անմեղ զոհերի հիշատակին:
Նախագահի բնութագրմամբ` թշնամին չէր պատրաստվում բավարարվել միայն Արեւմտյան Հայաստանի ոչնչացմամբ եւ նպատակ ուներ ավարտին հասցնել հայասպանության քաղաքականությունը՝ նույն ճակատագրին արժանացնելով նաեւ Արեւելյան Հայաստանը:
Բակո Սահակյանի խոսքով` ոճրագործությունների չճանաչումը, պատասխանատվությունից խուսափումը եւ անտարբերության ցուցաբերումը ծնում են նոր աղետներ: Եվ այն, որ միջազգային հանրությունն անմիջապես չճանաչեց ու չդատապարտեց Մեծ եղեռնը, նաեւ բերեց նրան, որ երկրագնդի տարբեր տարածաշրջաններում իրականացվեցին նոր ցեղասպանություններ:
«Թուրքիայի օրինակով ոգեւորված եւ անպատիժ մնալու հեռանկարով գոտեպնդված Ադրբեջանը նույնպես ցեղասպանություն իրականացրեց հայ ժողովրդի նկատմամբ Բաքվում, Սումգայիթում, Կիրովաբադում եւ Արցախի տարբեր բնակավայրերում: Սակայն հրեշավոր այս ծրագիրը թշնամին չկարողացավ լրիվությամբ իրագործել: Համայն հայությունը համախմբվեց, վերականգնվեց մեր անկախ պետականությունը, կազմավորվեց ազգային բանակը: Արցախյան շարժումը, մեր ազգային-ազատագրական պայքարը եւ փառավոր հաղթանակները դարձան յուրատեսակ մի դատ ցեղասպան պետության, նրա անմարդկային քաղաքականության հանդեպ»,- ընդգծել է Նախագահ Սահակյանը:
Երկրի ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ այս հուշակոթողը կդառնա ուխտավայր, որտեղ այցելելիս յուրաքանչյուր ոք կունենա խոր ու նվիրական զգացումներ, կվերապրի մեր ժողովրդի ցավը եւ միաժամանակ կլցվի հույսով ու հավատով: Բակո Սահակյանը նշել է, որ վաղ թե ուշ հայոց ցեղասպանությունը կճանաչվի ու կդատապարտվի միջազգային հանրության կողմից, քանի որ նման հանցագործությունը չի կարող ընդմիշտ անպատիժ մնալ:
«Վերջնական հաղթանակին հասնելու, Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու, հայ ժողովրդի հուսալի ապագան ապահովելու ամենակարեւոր երաշխիքները հայոց անկախ պետականությունն է, մեր հզոր ու մարտունակ բանակը, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք անսասան եռամիասնությունը եւ սեփական ուժերին ապավինումը»,- իր ելույթում շեշտել է Արցախի Հանրապետության Նախագահը:

STEPANAKERT. – President of the Nagorno-Karabakh Republic Bako Sahakyan accompanied by top officials of the republic visited the memorial complex of the capital and participated in the opening ceremony of the Memorial Belfry devoted to the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
In his speech President Sahakyan remarked that on that day worldwide Armenians and civilized mankind focused their attention on the Armenian Genocide - the most tragic and darkest chapter of the Armenian history, adding that all the Armenians, whatever part of the globe they were, deemed as their duty to pay tribute to the memory of innocent victims of the Armenian Genocide, NKR president's press service reported.
According to the President the enemy did not intend to satisfy with the extermination of Western Armenia and had a goal to complete the Armenocide, dooming Eastern Armenia to the same fate.
Bako Sahakyan specified that denial of such crimes, avoiding responsibility and showing indifference generated new disasters, and the fact that the international community did not immediately recognize and condemn the Armenian Genocide had led to new genocides in different regions of the globe.
“Inspired by the example of Turkey and encouraged with the prospect of remaining unpunished Azerbaijan also committed genocide against the Armenian people in Baku, Sumgait, Kirovabad and various parts of Artsakh. However, the enemy did not succeed in realizing this appalling task. The entire Armenian nation united, our independent statehood was restored, the national army was formed, and the aggressor suffered a crushing defeat. The Karabagh movement, our national-liberation struggle and the victory became a peculiar verdict against a genocidal state and its inhumane policy,” said President Sahakyan.
The Head of the State expressed confidence that the memorial would become а pilgrimage center, where every visitor would have deep and cherished feelings, live through the pain of our people, at the same time filling with hope and faith. Bako Sahakyan pointed out that sooner or later the Armenian Genocide would be recognized and condemned by the international community since such a crime could not remain unpunished forever.
“The most important guarantee for gaining ultimate victory, recognizing the Armenian Genocide and securing the future of the Armenian nation is the independent Armenian statehood, our powerful and efficient army, the Armenia-Artsakh-Diaspora unwavering trinity, reliance on our own strength,” stressed in his speech Artsakh Republic President.