Եկատերինբուրգի բնակիչը 282 բառից կազմված թելադրության մեջ 273 սխալ է թույլ տվել: Այս մասին հայտնել է Ուրալի պետական մանկավարժական համալսարանի գիտական եւ ինովացիոն գործունեության գծով պրոռեկտորի օգնականը, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
«Ստուգման ժամանակ տպավորություն էր, որ նա թելադրությունը գրել է կարմիր գրիչով, իսկ մենք ստուգել ենք կապույտով»,-ասել է համալսարանի ներկայացուցիչ Մարինա Բաբիկովան:
«Մենք նման դեպքի առաջին անգամ ենք բախվում եւ սկզբում ենթադրեցինք, որ նա ազգությամբ ռուս չէ, եւ ռուսերենը նրա մայրենին չէ, բայց հետազոտությունների եւ տարբեր քննարկումների արդյունքում եկանք եզրակացության, որ նա ռուս է»,-ասել է Բաբիկովան:
ՏԱՍՍ-ը նշում է, որ ակցիայի կազմակերպիչները խստորեն պահպանում են անանունության սկզբունքը, ուստի «ռեկորդակրի» անունը չի հաղորդվում:

Житель Екатеринбурга сделал 273 ошибки при написании «Тотального диктанта», состоящего из 282 слов. Об этом сообщила помощник проректора по научной и инновационной деятельности, передает «Интерфакс».
«При проверке это выглядело примерно так, как будто он писал диктант красной ручкой, а мы проверили его синей», — рассказала Марина Бабикова из Уральского государственного педагогического университета. «Мы с этим столкнулись впервые и сначала предположили, что он по национальности не русский и это не его родной язык, но путем исследований и всяческих обсуждений мы пришли к выводу, что все-таки человек русский», — отметила Бабикова.
ТАСС подчеркивает, что организаторы акции строго соблюдают принцип анонимности, поэтому имя «рекордсмена» не разглашается.