Թուրքիայի ԱԳՆ-ը արձագանքել է ՌԴ նախագահի կողմից Հայոց ցեղասպանության տարելիցին արված ուղերձի կապակցությամբ։
Թուրքական Milliyet-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի ԱԳՆ-ը հայտարարել է, թե չնայած Պուտինին ուղղված բոլոր զգուշացումներին ու կոչերին, նա 1915-ը ցեղասպանություն է որակել։ «Այդ հայտարարությունը մերժում ենք ու խստորեն դատապարտում։  Իրավունքի խախտում հանդիսացող նման հայտարարությունները Թուրքիան անտեսում է։
Մտածում ենք, որ Ռուսաստանի կողմից Կովկասում, Միջին Ասիայում եւ Արեւելյան Եվրոպայում 100 տարվա ընթացքում իրականացրած զանգվածային ջարդերը, աքսորները եւ գոլոդոմորի նման պատժիչ գործողություններով հատկապես սեփական պատմության ընթացքում թուրք եւ մուսուլման ժողովուրդների դեմ անմարդկային վերաբերմունքը աչքի տակ անցկացնելիու ժամանակ Ռուսաստանը պետք է ամենալավը  հասկանա թե ինչ է ցեղասպանությունը եւ դրա իրավական կողմը։
Գիտենք, որ Դուման սովորություն ունի 1995-ից այս կողմ ամեն 10 տարին մեկ հայկական պնդումներին աջակցող քաղաքական հայտարարություններ անել։ Այդ ավանդույթը պահպանող Դուման 2015-ի ապրիլի 24-ին հին որոշումների համատեքստում նոր հայատարարություն արեց։ Այդ հայտարարությունն էլ ենք դատապարտում։
Եթե այս թեմայում Ռուսաստանի կողմից անելու բան կա, ապա նա պետք է մի կողմ թողի կողմնակալությունը,  աջակցի, որ Հայաստանն ու հայերը դրական արձագանքեն Թուրքիայի կողմից բարեկամական ու խաղարար կոչերին»,-նշվել է հայտարարության մեջ։

МИД Турции отреагировал на послание президента России Владимира Путина по случаю годовщины Геноцида армян. Как пишет турецкая «Milliyet», внешнеполитическое ведомство Турции заявило, что Путин, несмотря на все предупреждения и призывы, назвал события 1915 года «Геноцидом армян».  В тексте говорится:
«Мы отвергаем и строго осуждаем  это определение. Подобные заявления Турция игнорирует.
С учетом  массовых убийств, ссылок, которые Россия осуществляла на Кавказе, Средней Азии и Восточной Европе 100 лет назад, а также с учетом ее бесчеловечного отношения к турецкому и другим мусульманским народам мы думаем, что она лучше всех должна знать, что такое геноцид и какова его правовая формулировка.
Мы знаем, что Дума имеет обыкновение, начиная с 1995 года, раз в 10 лет делать проармянские политические заявления. Сохраняя эту традицию, 24 апреля 2015 года  Дума сделала новое заявление, которое мы осуждаем.
Если Россия и может что-то сделать, то она должна сдержать свою пристрастность и призвать Армению и армян положительно реагировать на дружеские и миротворческие призывы Турции»,- отмечается в заявлении МИД.