Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանն ապրիլի 25-ին ընդունել է Շվեդիայի խորհրդարանի փոխնախագահ Իզաբել Դինգիզյանին:
ԱԺ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ ԱԺ նախագահը նշել է, որ տպավորված է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումի ընթացքում տիկին Դինգիզյանի ազդեցիկ ելույթով, որը մեծ տպավորություն է թողել ֆորումի ոչ միայն հայ, այլեւ օտար մասնակիցների վրա: ԱԺ նախագահի խոսքով՝ ֆորումի նպատակը Ցեղասպանության վերհիշումն ու դատապարտումն է. արդեն 100 տարի հայ ժողովուրդը պայքարում է ժխտողականության դեմ:
ԱԺ նախագահը նշել է, որ յուրաքանչյուր հայ ունի Ցեղասպանության հետ կապված իր պատմությունը, եւ ամեն հայ պայքարում է, որ աշխարհում այդ պատմությունը չկրկնվի. կանխվեն ցեղասպանությունները: Նա փաստել է, որ գլոբալ ֆորումի անցկացումը միջոցառումների հսկայական շարքի սկիզբն է. բազմաթիվ միջոցառումներ են տեղի ունենալու աշխարհի տարբեր ծայրերում, քանի որ ֆորումի կոչը վերաբերում է ոչ միայն Հայոց ցեղասպանությանը, այլ ընդհանրապես ցեղասպանություններին, որտեղ էլ դրանք լինեն:
Իզաբել Դինգիզյանն իր խոսքում նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ է այս օրերին գտնվել Երեւանում եւ մասնակցել 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին: Նա ԱԺ նախագահին ներկայացրել է իր տպավորությունները գլոբալ ֆորումից, ոգեկոչման միջոցառումներից: Տիկին Դինգիզյանը, խոսելով շվեդահայ համայնքի մասին, կարեւորել է հայկական դեսպանատան դերը եւ ցանկություն հայտնել սերտացնելու հայ-շվեդական խորհրդարանական կապերը: Նա նշել է, որ իր գործունեությամբ կնպաստի երկու խորհրդարանների միջեւ համագործակցության զարգացմանն ու ամրապնդմանը:

Спикер парламента Армении Галуст Саякян 25 апреля принял вице-спикера парламента Швеции Изабел Дингизян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе парламента, армянский спикер отметил,  что потрясен убедительным выступлением госпожи Дингизян на  глобальном форуме  «Против преступления геноцида», которое произвело большое впечатление не только на армянских, но и других участников форума. По словам спикера парламента, цель форума – вспомнить и осудить геноцид, уже 100 лет армянский народ борется против отрицания.
Спикер парламента  отметил,  что каждый армянин имеет  свою историю, связанную с геноцидом, и каждый армянин борется, чтобы эта история в мире не повторилась, чтобы геноциды были предотвращены. Он констатировал, что проведение глобального форума является  началом  большого ряда мероприятий, состоятся многочисленные мероприятия в разных концах мира, так как  призыв форума касается не только Геноцида армян, а вообще геноцидов, где бы они ни были.
Изабел Дингизян отметила,  что для нее большая честь находится в эти дни в Ереване и участвовать  в мероприятиях 100-летия Геноцида армян. Она представила спикеру парламента свои впечатления от глобального форума, мероприятий поминовения. Говоря об  армянской общине Швеции, госпожа Дингизян подчеркнула важность роли армянского посольства и выразила желание сближения армяно-шведских парламентских связей. Она отметила, что своей деятельностью будет способствовать развитию и укреплению сотрудничества между двумя парламентами.