Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն ապրիլի 28-ին ընդունել է Առաջին աշխարհամարտի ժամանակ Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուի ծոռնուհի, Հարվարդի համալսարանի դասախոս, դոկտոր Պամելա Շտայներին:
Հանդիպմանն արծարծվել են հայ ժողովրդի եւ Արցախի պատմությանն առնչվող մի շարք քաղաքական, մարդասիրական եւ հոգեբանական խնդիրներ:
Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ հայ ժողովուրդը մեծ հարգանք է տածում Հենրի Մորգենթաուի նկատմամբ՝ նրա կյանքն ու աշխատանքը դիտարկելով որպես բարձր պրոֆեսիոնալիզմի եւ բարոյականության չափանիշ:

Президент Нагорно-Карабахской Репсублики Бако Саакян 28 апреля принял преподавателя Гарвардского университета, доктора Памелу Штайнер – правнучку посла США в Османской империи в период Первой мировой войны Генри Моргентау.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе главы НКР, на встрече были затронуты исторические, политические, гуманитарные и психологические аспекты истории армянского народа и Арцаха.
Президент Саакян отметил, что армянский народ с большим уважением относится к Генри Моргентау, рассматривая его жизнь и деятельность как критерий высокого профессионализма и нравственности.