Սահմանադրության առաջին երեք գլուխների վրա  արդեն աշխատանքը հիմնականում ավարտել ենք: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Սահմանադրական փոփոխությունների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ, սահմանադրագետ Վարդան Պողոսյանը:
Նա նշեց, որ այժմ սկսելու են աշխատանքը մնացած գլուխների վրա, հիմնականում՝ կառավարման համակարգի հետ կապված: Ինչ վերաբերում է մինչեւ մայիսի 5-ը քաղաքական ուժերի կողմից առաջարկներ ներկայացնելուն, Վարդան Պողոսյանն ասաց, որ որեւէ բան այդ մասով իրեն հայտնի չէ, հանձնաժողովից ոչինչ չեն փոխանցել:
Անդրադառնալով երկու հայեցակարգի վրա աշխատելուն՝ Վարդան Պողոսյանն ասաց, որ մի տարբերակի վրա են աշխատում, երբ կլինեն քաղաքական կոնսուլտացիաներ, կտեսնեն՝ երկրորդ տարբերակ կլինի թե չէ: «Մենք աշխատում ենք այն տարբերակի վրա, որը հայեցակարգում է նշված եւ նախագահի կողմից հավանության է արժանացել»,-ասաց հանձնաժողովի անդամը:
Խոսելով հանրաքվեի ժամկետների մասին՝ Վարդան Պողոսյանը նշեց, որ դրանք պարզ կդառնան, երբ նախագահը հայեցակարգը ներկայացնի ԱԺ, վերջինս էլ այն հաստատի: Իսկ թե երբ հանձնաժողովը հայեցակարգը կներկայացնի նախագահին կախված է նրանից, թե ինչքան առաջարկներ կլինեն: «Այժմ աշխատանքային պրոցես է, առաջին երեք գլուխները ավարտված են, առաջիկայում Վենետիկի հանձնաժողովի աշխատանքային խմբի հետ քննարկումներ կանցկացնենք, հետո կտեսնենք, թե առաջընթացը ինչպիսին կլինի մյուս գլուխների հետ կապված»,-ասաց Վարդան Պողոսյանը:
Նշենք, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպել էր քաղաքական տարբեր ուժերի հետ եւ քննարկել սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ հարցեր: Սահմանադրական բարեփոխումները նախատեսված են 2016թ: Հայտնի է, որ դրանց վերաբերյալ պաշտոնապես առաջարկներ է ներկայացրել միայն ՀՅԴ-ն:

Работа над первыми тремя частями Конституции в основном закончена. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении - NEWS.am эксперт по конституционному праву, член профильной комиссии по конституционным изменениям Вардан Погосян. Теперь составители переходят к разделу о государственном управлении.
Что касается призыва к политическим силам представить свои предложения до 5 мая, то об этом, добавил Погосян, ему не сообщали.
Пока что комиссия работает над тем вариантом конституционных реформ, который указан в концепции и был одобрен президентом. Будет ли второй вариант, станет ясно по итогам политических консультаций.
В какие сроки пройдет референдум, станет ясно, когда концепцию утвердит парламент. Перед этим комиссия представит ее президенту, а до этого, в свою очередь, проведет обсуждения с Венецианской комиссией ПАСЕ.
Напомним, президент Армении Серж Саргсян провел встречи с различными политическими силами, на которых обсудил вопросы конституционных реформ, предусмотренных на 2016 год. Пока известно только об официальных предложениях от АРФ Дашнакцутюн.