Մեր առաքելության փորձագետները դրական են գնահատել Ընտրական օրենսգիրքը միջազգային նորմերին համապատասխանեցնելու հարցում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ղեկավարության իրականացրած աշխատանքը։ Այս մասին մայիսի 4-ին Ստեփանակերտում ԼՂՀ խորհրդարանական ընտրությունների ավարտին հայտարարել է Ընտրական համակարգերի միջազգային փորձագիտական կենտրոնի նախագահ Ալեքսանդր Ցինկերը։
«Մենք կարծում ենք, որ օրենսդրության պահպանումը թույլ է տալիս ժողովրդավար ճանապարհով իրականացնել քաղաքացիների ազատ կամարատահայտումը։ Ընտրություններից մեկ օր առաջ՝ այսպես կոչված լռության օրը, դիտորդները չեն նկատել քարոզչության դրսեւորումներ։ Ընտրությունների օրը առաքելության դիտորդները այցելել են 52 ընտրատեղամաս»,- հայտարարել է Ցինկերը։
Առաքելության գնահատմամբ՝ ընտրությունները ընդհանուր առմամբ անցել են ժողովրդավար մրցունակ պայքարի պայմաններում, ընտրողների բարձր մասնակցությամբ։ Դրանք համապատասխանում էին հիմնական սկզբունքներին եւ միջազգային իրավունքի պահանջներին։ «Այսուհանդերձ առաքելությունը նշում է ընտրությունների օրը տեղամասերում տեղ գտած մի շարք տեխնիկական բարդություններ, որոնք բարդացրել են քվեարկության վերահսկողության գործընթացը, ինչպես օրինակ՝ սահմանափակ ֆիզիկական հնարավորություններ ունեցող մարդկանց համար քվեարկության ապահովումը, որոշ տեղամասերի վատ լուսավորվածությունը։ Սակայն չնայած այդ թերություններին, որոնք չեն կարող սասանել հանրապետության քաղաքացիների քվեարկության օրինականությունը, առաքելության դիտորդները վստահ են, որ ընտրություններն անցել են բարեհաջող, իսկ արդյունքների կեղծումներ չեն գրանցվել։ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային Ժողովի ընտրությունները  հանրապետության քաղաքացիների ազատ կամարտահայտման դրսեւորման ժողովրդավարական ակտ է, որը համապատասխանում է միջազգային նորմերին»,- նշել է Ալեքսանդր Ցինկերը։
ICES դիտորդական առաքելության կազմում եղել է 10 դիտորդ՝ Բելգիայից, Հունգարիայից, Չեխիայից, Էստոնիայից, Իսրայելից։

STEPANAKERT. – The representatives of International expert Center for Electoral Systems (ICES) have a positive assessment of the Karabakh authorities' moves towards bringing the Electoral Code in accordance with the international standards, ICES president Alexander Tsinker said.
“We believe that full compliance with the law allows in a democratic manner to carry out the processes of expression of the will of its citizens. The day before the election, the so-called day of silence, the observers found no evidence of continuing agitation. On election day, the observers mission visited 52 polling stations,” Tsinker said.
According to the mission, the elections were held under conditions of competitive struggle, with a high voter turnout and in accordance with the main principles and requirements of the international law.
The ICES observation mission comprised of 10 observers from Belgium, Hungary, the Czech Republic, Estonia and Israel.
“However, the mission noted a number of technical difficulties on polling day: a large concentration of voters in a number of areas that complicated the process of control over voting, inconvenience for the people with disabilities in some areas, poor lighting in some places. However, in spite of the noted deficiencies that can not undermine the legitimacy of the voting, the observers are convinced that the elections were successful, and rigging, at the polling stations which were attended by our observers, has not been detected. The process of elections to the National Assembly of the Nagorno-Karabakh Republic is an established democratic act of free will of citizens of the republic that is in accordance with the international standards,” said Tsinker.