Մեր առաքելության փորձագետները դրական են գնահատել Ընտրական օրենսգիրքը միջազգային նորմերին համապատասխանեցնելու հարցում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ղեկավարության իրականացրած աշխատանքը։ Այս մասին մայիսի 4-ին Ստեփանակերտում ԼՂՀ խորհրդարանական ընտրությունների ավարտին հայտարարել է Ընտրական համակարգերի միջազգային փորձագիտական կենտրոնի նախագահ Ալեքսանդր Ցինկերը։
«Մենք կարծում ենք, որ օրենսդրության պահպանումը թույլ է տալիս ժողովրդավար ճանապարհով իրականացնել քաղաքացիների ազատ կամարատահայտումը։ Ընտրություններից մեկ օր առաջ՝ այսպես կոչված լռության օրը, դիտորդները չեն նկատել քարոզչության դրսեւորումներ։ Ընտրությունների օրը առաքելության դիտորդները այցելել են 52 ընտրատեղամաս»,- հայտարարել է Ցինկերը։
Առաքելության գնահատմամբ՝ ընտրությունները ընդհանուր առմամբ անցել են ժողովրդավար մրցունակ պայքարի պայմաններում, ընտրողների բարձր մասնակցությամբ։ Դրանք համապատասխանում էին հիմնական սկզբունքներին եւ միջազգային իրավունքի պահանջներին։ «Այսուհանդերձ առաքելությունը նշում է ընտրությունների օրը տեղամասերում տեղ գտած մի շարք տեխնիկական բարդություններ, որոնք բարդացրել են քվեարկության վերահսկողության գործընթացը, ինչպես օրինակ՝ սահմանափակ ֆիզիկական հնարավորություններ ունեցող մարդկանց համար քվեարկության ապահովումը, որոշ տեղամասերի վատ լուսավորվածությունը։ Սակայն չնայած այդ թերություններին, որոնք չեն կարող սասանել հանրապետության քաղաքացիների քվեարկության օրինականությունը, առաքելության դիտորդները վստահ են, որ ընտրություններն անցել են բարեհաջող, իսկ արդյունքների կեղծումներ չեն գրանցվել։ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային Ժողովի ընտրությունները  հանրապետության քաղաքացիների ազատ կամարտահայտման դրսեւորման ժողովրդավարական ակտ է, որը համապատասխանում է միջազգային նորմերին»,- նշել է Ալեքսանդր Ցինկերը։
ICES դիտորդական առաքելության կազմում եղել է 10 դիտորդ՝ Բելգիայից, Հունգարիայից, Չեխիայից, Էստոնիայից, Իսրայելից։

Эксперты нашей миссии дали положительную оценку работе, осуществленной руководством Нагорно-Карабахской Республики по приведению Избирательного кодекса в соответствие с международными стандартами. Об этом заявил в Степанакерте 4 мая президент Международного экспертного центра избирательных систем (ICES) Александр Цинкер по итогам парламентских выборов в Нагорно-Карабахской Республике.
«Мы считаем, что полное соблюдение законодательства позволяет демократическим образом проводить процессы волеизлияния граждан страны. За день до выборов, в так называемый день тишины, наблюдатели не обнаружили фактов продолжения агитации. В день выборов наблюдатели миссии посетили 52 избирательных участка», - сказал Цинкер.
По оценкам миссии, выборы в целом прошли в условиях демократической конкурентной борьбы при очень высокой явке избирателей и соответствовали основным принципам и требованиям международного права. «Тем не менее, миссия отмечает ряд  технических сложностей в день голосования: большое скопление голосующих на ряде участков, что усложняло процесс контроля над голосованием, неудобства для прибытия на голосование людей с ограниченными физическими возможностями на некоторых участках, плохое освещение в ряде мест. Однако, несмотря на отмеченные недостатки, которые не могут подорвать легитимность голосования граждан республики, наблюдатели миссии убеждены, что выборы прошли успешно, фальсификации результатов на избирательных участках, где присутствовали наши наблюдатели, не выявлено. Процесс выборов в Национальное Собрание Нагорно-Карабахской Республики является состоявшимся демократическим актом свободного волеизъявления граждан республики, соответствующим международным нормам», - отметил Александр Цинкер.
В составе наблюдательской миссии ICES было 10 наблюдателей из Бельгии, Венгрии, Чехии, Эстонии и Израиля.