Մարդիկ Խորհրդային Հայաստանի օրինակով պաշտպանում են համայնքներից անցումը շրջաններին ՝ տուրք տալով բարեկեցիկ կյանքի մասին իրենց հիշողություններին։ Այս մասին մայիսի 4-ին խորհրդարանում համայնքների ամրապնդման հարցի շուրջ քննարկումների ժամանակ հայտարարել է տարածքային կառավարման եւ արտակարգ իրավիճակների առաջին փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը։
Նրա խոսքով՝ շատերն ասում են, որ ներկայիս համայնքները (որտեղ գյուղերը հիմնականում առանձնացած են) այնքան էլ հարմար չեն պետական ծառայություններ մատուցելու համար եւ չեն ապահովում այն վերադարձը, որն ապահովում էին շրջանները։ «Իրոք կարելի է ասել, որ գյուղացիների 80 տոկոսը այդպես է կարծում։  Բայց կարող եմ ձեզ վստահեցնել, որ այդ 80 տոկոսից առնվազն 95 տոկոսը շրջանների տակ հասկանում է անցած տարիները եւ ցանկանում է դրանց վերադարձը»,- ասաց պաշտոնյան։ Սակայն մարդկային եւ արդար այդ ցանկությունը կարող է ծռվել, երբ բոլոր ակնկալիքները՝ նյութական եւ կազմակերպչական, արգելափակվեն շրջանային վարչակազմում։  Իսկ հավանաբար հենց այդպես էլ կլինի։ «Ոչ ոք չի ասում, թե շրջաններին անցնելը արդյունավետ չէ։ Սակայն պետք է հաշվի առնենք, որ այդ դեպքում բնակիչները իրավունք ունեն, հին ժամանակները հիշելով, ձեռքերը ծալել եւ սպասել, մինչեւ իրենց փոխարեն ամեն ինչ կարվի»,- ընդգծեց Տերտերյանը։

Возврат от муниципалитетов к районам, по образцу Советской Армении, люди поддерживают по старой памяти о благополучной жизни. Об этом заявил первый замминистра территориального управления и по чрезвычайным ситуациям Ваче Тертерян на слушаниях  парламенте 4 мая по вопросу укрупнения общин.
По его словам, многие говорят, что нынешние муниципалитеты (где села в основном разделены поодиночке) не так удобны для получения госуслуг и не обеспечивают той отдачи, которую давали районы. «Действительно, можно счесть, что 80% сельских жителей так считают. Но могу вас также заверить, что из этих 80% как минимум 95% под районами понимают прежние годы и хотят их  возвращения», - сказал чиновник. Но это желание – в общем, очень человеческое и оправданное – может дать перегиб, когда все ожидания, будь то материальные и организационные, замкнутся на районной администрации. А вероятнее всего, так и произойдет, добавил Тертерян. «Никто не говорит, что районирование неэффективно. Но не нужно сбрасывать со счетов, что тогда жители сочтут себя вправе опустить руки и ждать, пока все сделают за них. Опять-таки вспоминая старые времена», - подчеркнул Ваче Тертерян.
Напомним, что сейчас Правительство склоняется к идее укрупненных муниципалитетов (в среднем по 6 – 10 сел).