Ադրբեջանի իշխանությունները հերթական անգամ ստալինյան բռնաճնշումների օրոք կիրառվող մոտեցում դրսեւորեցին, երբ մարդուն առանց դատի եւ քննության դատապարտում էին մահվան կամ աքսորի։ Այս մասին հայտարարել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը՝ NEWS.am-ի թղթակցի խնդրանքով մեկնաբանելով Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ԼՂՀ քաղաքացի Արսեն Բաղդասարյանին խիստ ռեժիմի պատժիչ հաստատությունում 15 տարվա ազատազրկման դատապարտելու դատավճիռը։
«Միակ տարբերությունն այն է, որ Արսենին բարեբախտաբար գնդակահարության չեն դատապարտել։ Սա չթաքցրած քաղաքական գործընթաց է, դատարանը իրականացրել է Ադրբեջանի իշխանությունների պատվերը։ «Դատ» կոչվող կեղծիքը անցել է փակ դռների հետեւում, չեն պահպանվել մարդու տարրական իրավունքները, գերուն անգամ փաստաբան չի տրամադրվել։ Բանն այն է, որ անգամ ամենացածր որակավորման իրավաբանը կարող էր հերքել Բաղդասարյանի մեղքն «ապացուցող» կեղծ փաստերը։ Ավելին՝ դատական նիստերին ներկա չեն եղել միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում՝ ԿՄՄԿ ներկայացուցիչները։ Դա նացիզմի եւ բռնաճնշումների դասական դրսեւորում է»,- նշեց Դավիթ Բաբայանը։
Այդ կապակցությամբ նա հիշեցրեց, որ Բաքուն պատրաստվում է ընդունել առաջին Եվրոպական խաղերը։ «Շատ հիշեցնում է Բեռլինում Հիտլերի իշխանության գալուց հետո Օլիմպիական խաղերի կազմակերպումը։ Եվրոպան հիմա ամաչում է հիշել այդ մասին։ Ադրբեջանի իշխանությունների վարքը բացասական է անդրադառնում առաջին հերթին հենց այդ երկրի հասարակության վրա. նացիստական գաղափարախոսություն որդեգրած երկրները վատ են վերջացնում»,- ընդգծեց Դավիթ Բաբայանը։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի Գյանջա քաղաքի ծանր հանցագործությունների գործերով դատարանում կայացած «դատավարության» ժամանակ դատախազ Անար Միրքիշիեւը պահանջել է Արսեն Բաղդասարյանին դատապարտել 18 տարվա ազատազրկման, որը նա պետք է կրի խիստ ռեժիմի գաղութում:
Հապճեպ սարքած գործի շրջանակներում ԼՂՀ քաղաքացուն դիվերսիայի մեղադրանք է առաջադրվել: Ադրբեջանի իշխանությունների գործողությունները պատասխան էին Ադրբեջանի քաղաքացիներ Դիլհամ Ասքերովի եւ Շահբազ Գուլիեւի կալանավորման եւ դատապարտման, որոնք ձերբակալվել էին զենքները ձեռքներին եւ դատարանում իրենց մեղքը չէին հերքել:
Միաժամանակ, Արսեն Բաղդասարյանի գործը միջազգային մարդասիրական իրավունքի աղաղակող խախտում է, քանի որ նրա ձերբակալման պահից, արդեն 6 ամիս թույլ չեն տալիս հանդիպել Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների հետ: Նա գերի է ընկել 2014-ի դեկտեմբերի 26-ին:

Власти Азербайджана в очередной продемонстрировали подход, практикуемый в период сталинских репрессий, когда без суда и следствия человека приговаривали к расстрелу или ссылке. Об этом заявил пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян, комментируя по просьбе корреспондента Новости Армении – NEWS.am вынесенный властями Азербайджана в отношении пленного гражданина НКР Арсена Багдасаряна приговор – 15 лет лишения свободы в учреждении строгого режима.
«Единственное различие, что Арсена, к счастью, приговорили не к расстрелу. Это неприкрытый политический процесс, суд выполнил заказ властей Азербайджана. Фарс под названием «суд» прошел при закрытых дверях, не были выполнены элементарные права человека, пленный не был обеспечен даже адвокатом. Дело в том, что юрист даже самой низкой квалификации мог бы без труда опровергнуть все сфабрикованные следствием «доказательства» вины Багдасаряна. Более того, на заседания не были допущены представители международных организаций, в том числе МККК. Это классическое проявление репрессий и нацизма», - подчеркнул Давид Бабаян.
В этой связи он напомнил, что Баку готовится принять первые Европейские игры. «Очень напоминает проведение Олимпийских игр в Берлине вскоре после прихода к власти Гитлера. Европа ныне стыдится вспоминать об этом. Поведение властей Азербайджана негативно отражается в первую очередь на обществе этой страны – государства с нацистской идеологией плохо заканчивают», - отметил Давид Бабаян.
Как сообщалось ранее, пленный гражданин НКР А. Багдасарян приговорен к 15 годам лишения свободы в исправительном учреждении строгого режима.
В рамках сфабрикованного на скорую руку дела  Багдасарян обвиняется в осуществлении диверсии. Действия властей Азербайджана в отношении Арсена Багдасаряна стали ответом на арест и суд двоих граждан Азербайджана – Дильхама Аскерова и Шахбаза Гулиева, которые были арестованы с оружием в руках и на суде вину не отрицали. При этом, дело Арсена Багдасаряна стало вопиющим нарушением норм международного гуманитарного права – в течение полутора месяцев с момента задержания к нему не были допущены представители МККК. Арсен Багдасарян пленен 26 декабря 2014 г.