Հայաստանի խորհրդարանական ընդդիմությունը, ըստ էության, խանգարում է հայրենիքից հեռու աշխատողների հայրենասիրությանը: Այս մասին Հայաստանի Ազգային ժողովում հայտարարեց ՀՀԿ պատգամավոր Վարդան Այվազյանը:
Օրինագծի համաձայն, արտերկրում, սակայն հայկական կազմակերպությունում աշխատող Հայաստանի քաղաքացիներն իրավունք ունեն եկամտահարկը Հայաստանի բյուջեին վճարել: Այս դրույթը գործում է այն երկրների պարագայում, որոնց հետ Հայաստանը կրկնակի հարկումը կանխելու մասին համաձայնագիր ունի: Ի դեպ, Հայաստանը նման համաձայնագիր ունի իր հիմնական տնտեսական բոլոր գործընկերների հետ:
Նման համաձայնագրերը նախատեսում են, որ, հայկական եւ արտասահմանյան հարկերի միջեւ տարբերության դեպքում, հարկավոր է վճարել արտասահմանյանը: Հիմնականում այդ պատճառով էլ, ըստ Այվազյանի, հարկի նոր դրույքաչափ է սահմանվել 13%-ը՝ ռուսաստանյան ֆիզիկական անձանց եկամտահարկի չափով:
«Մենք ասում ենք՝ թող արտերկրում բնակվող հայը հայրենասիրական մոտեցում ցուցաբերի եւ հարկը հայաստանյան բյուջեին վճարի: Իսկ դուք ասում եք՝ ոչ, թող չվճարի: Իսկ հետո ասում եք՝ հայրենասիրություն: Որտե՞ղ է ձեր հայրենասիրությունը»,- հայտարարեց Այվազյանը:

Парламентская оппозиция Армении, по сути, мешает патриотизму трудящихся вдали от родины. Об этом заявил в парламенте Армении депутат от Республиканской партии Армении Вардан Айвазян.
Законопроект предусматривает, что граждане Армении, работающие за рубежом, но в армянской организации, имеют право платить  налог на доход в бюджет Армении. Данное положение действует со странами, с которыми у Армении есть соглашение о предупреждении двойного налогообложения. Тем не менее, Армения имеет такое соглашения практически со всеми основными экономическими партнерами.
Подобные соглашения предусматривают, что в случае разницы межу армянским и зарубежным налогом, нужно доплачивать зарубежный. Во многом из-за этого новая ставка налога определена в 13% - по размеру российского НДФЛ, добавил Айвазян.
«Мы говорим – пусть армянин, работая за рубежом, проявляет патриотический подход и платит налог в армянский бюджет. А вы говорите – нет! Пусть не платит! А потом говорите – патриотизм. Где же он у вас?»,  - заявил Айвазян.