Ֆրանսիական երգիծական Charlie Hebdo ամսագիրը արժանացել է Նյու Յորքի խոսքի ազատության գրական կազմակերպության PEN ակումբի մրցանակիn։
Հիշեցնենք, որ 2015թ. հունվարի 7-ին, Charlie Hebdo-ի խմբագրատանը սպանվել էր 12 մարդ, որոնց թվում՝ գլխավոր խմբագիրն ու 2 ոստիկան։ Ահաբեկիչներին վրդովվեցրել էin Մուհամմեդ մարգարեի ծաղրանկարները։
Մրցանակը ստանալիս, ամսագրի գլխավոր խմբագիր Ժերար Բիարը նշել է, որ վրդովմունքը ժողովրդավարական քննարկման մաս է, իսկ սպանությունը՝ ոչ, փոխանցում է BBC-ի Ռուսական ծառայությունը։
Նշենք, որ 6 հայտնի գրողներ եւ ավելի քան հարյուր գրականագետներ հրաժարվել էին մասնակցել արարողությանը եւ բողոքի նամակ էին գրել՝ նշելով, որ այդ մրցանակը կարող է սրել հակաիսլամական տրամադրությունները։

Французский сатирический журнал Charlie Hebdo получила премию свободы выражения мнений литературной организации ПЕН-Клуб в Нью-Йорке.
7 января 2015 года в ходе вооружённого нападения на офис редакции Charlie Hebdo в Париже были убиты 12 человек, в том числе главный редактор и двое полицейских. Нападавших возмутили публикации карикатур, изображающие пророка Мухаммеда.
Принимая награду, главный редактор журнала Жерар Биар отметил, что возмущение является частью демократической дискуссии, а убийство – нет, передает Русская служба BBC
Ранее шесть известных писателей отказались принимать участие в церемонии, а еще более сотни литераторов написали письмо с выражением протеста. По их мнению, подобное награждение может лишь подогреть антиисламские настроения.