Ռիգայում «Արեւելյան գործընկերության» գագաթաժողովին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հանդեպ իր վերաբերմունքում Եվրամիությունը հաշվի է առել նաեւ պատվիրակությունների մակարդակը: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը՝ մեկնաբանելով մայիսի 21-22-ին Ռիգայում անցկացված «Արեւելյան գործընկերության» գագաթաժողովի արդյունքները:
Փորձագետի խոսքով, Հայաստանը ներկայացել էր նախագահի մակարդակով, իսկ Ադրբեջանը՝ արտաքին գործերի նախարարի, եւ երկկողմ հանդիպումներում համաչափությունը խախտելու պատճառ չկար, ինչն էլ արտահայտվեց Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հանդիպման փաստով:
«Զարմանալի ոչինչ չկա, որ ԵՄ-ի հետ ասոցացման չգնացող «Արեւելյան գործընկերության» երեք երկրներից Հայաստանին առանձնացնում են՝ ի տարբերություն Ադրբեջանի եւ Բելառուսի: Չնայած մենք չենք ստորագրել ասոցացման համաձայնագիրը, սակայն մեզ մոտ սկզբունքորեն այլ իրավիճակ է մարդկանց տեղաշարժի, վիզային ռեժիմի եւ հետընդունման պայմանագրի մասով, էլ չխոսենք մարդու իրավունքների եւ տնտեսական ազատությունների վիճակի մասին: Համաժողովի արդյունքներում ընդունված ոչ մի տեքստում այդ երեք երկրների հանդեպ միասնական մոտեցում չի արտահայտվում: Այդ թվում՝ հայկական պատվիրակության ներկայացրած փաստերի շնորհիվ, որի կազմում նաեւ ես էի ընդգրկված»,- ասաց քաղաքագետը:
Նա նաեւ հավելեց, որ այդպիսի վերաբերմունքի ճանապարհը հենց Ադրբեջանն ընտրեց՝ անտեսելով գագաթաժողովը: Երեւանի եւ Բաքվի հանդեպ ԵՄ պատասխան վերաբերմունքը հստակ տարբերակված է, ինչը միանգամայն տրամաբանական է:
Ռասմուսենի խմբի զեկույցը ԵՄ-ին կոչ է անում միջնորդելու փոխարեն պետք է փորձի ուժեղացնել ՀՀ դիմադրողականությունը
Դանիայի նախկին վարչապետ և Հյուսիսատլանտյան դաշինքի նախկին գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենի կողմից ղեկավարվող «Հայաստանի…

В своем отношении к Армении и Азербайджану на саммите «Восточного партнерства» Евросоюз учел и уровень делегаций. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am политолог Степан Григорян, комментируя итоги саммита «Восточного партнерства» в Риге 21 – 22 мая.
По словам эксперта, Армения была представлена на уровне президента, а Азербайджан – министра иностранных дел, и причин нарушать симметрию в двусторонних встречах не было, что и проявилось в факте   встречи президента Армении Сержа Саргсяна с канцлером ФРГ Ангелой Меркель. «Ничего удивительного, что из трех стран «Восточного партнерства», не идущих на ассоциацию с ЕС, Армению выделяют в сравнении с Азербайджаном и Беларусью. Хотя мы и не подписали ассоциативный договор, но у нас принципиально иная ситуация в мобильности людей, по договору о визовом режиме и реадмиссии, не говоря уже о состоянии прав человека и экономических свободах. Ни в одном тексте по итогам форума к этим трем странам не выражается единого подхода. В том числе благодаря аргументам, выдвинутым армянской делегацией, в состав которой входил и я», - сказал политолог. Путь к подобному отношению выбрал сам Азербайджан, игнорировавший саммит. Ответное отношение Евросоюза к Еревану и Баку, четко дифференцированное, было вполне логичным, добавил он.