NEWS.am-ը զգալի կրճատումներով ներկայացնում է Գերմանիայի Բերթելսմանի հիմնադրամի ավագ մենեջեր եւ Բրյուսելի Շտեֆանի Վայսի անվան հիմնադրամի տնօրեն Գաբրիելե Շյոլերի՝ EurActiv-ում հրապարակած հոդվածի թարգմանությունը։
Տեսականորեն իհարկե շատ լավ է քաղաքական ռազմավարություն ունենալ, որն ուղղորդում է մոտ հարեւանների հետ հարաբերությունները։ Վերջին հաշվով պետությունները, որոնք լավ են կառավարվում, կիսում են ժողովրդավարության, իրավունքի գերակայության եւ մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի ձեր արժեքները։ Նրանք ավելի կայուն են, խաղաղասեր եւ լավ ընկերներ են դառնում։
Սակայն ողջ այդ տեսությունը գորշ է։ «Ընկերների շրջապատում» լինելու փոխարեն մենք տեսնում ենք «ճգնաժամի եւ անկայունության շրջանակը», որը ձգվում է Եվրամիության արեւելյան սահմաններից մինչեւ միջերկրածովյան ավազանը։
Արդյունքում ԵՄ-ն վերադառնում է զրոյի։ Հայաստանի կողմից ԵՄ-ի հետ խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու համաձայնագրի ստորագրումից վերջին պահին հրաժարվելը եւ հատկապես Ուկրաինայի հարցով Ռուսաստանի հետ կոշտ հակամարտությունը, որը ծագել էր հենց այն բանի պատճառով, որ Ուկրաինան վերջին հաշվով ստորագրել էր Համաձայնագիրը, հանգեցրել են նրան, որ 4 տարուց էլ պակաս ժամանակահատվածում այն 2-րդ անգամ վերանայվել է։
Եվրահանձնաժողովը եւ արտաքին քաղաքական գործունեության Եվրոպական ծառայությանը հանձնարարել են մինչեւ հունիս նոր շրջանակներ մշակել։ Սակայն, անկախ այն հանգամանքից, թե ինչ նրանք ինչ առաջարկներ կանեն, հետեւյալ ճշմարտությունները միանգամայն ճիշտ են։
Առաջին՝ ԵՄ հարեւանությունը աստիճանաբար նվազ միատարր է դառնում, եթե իհարկե երբեւէ եղել է այդպիսին։ Ուստի Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության մաս կազմող 16 երկրների համար չի կարող մեկ միասնական մոտեցում գործել, ինչքան էլ որ դա հարմար լինի։ Երկրներին պետք է անհատական մոտեցում ցուցաբերել։
Երկրորդ՝ ԵՄ-ն պետք է հատկապես մեծ ուշադրություն դարձնի քաղաքական վերնախավերի միջեւ խորը բաժանարար գծերին, քանի որ այդ վերնախավերը հաճախ կոռումպացված են եւ իրենց երկրներում պատանդ են պահում պետությունն ու հասարակությունը, որը հետզհետե ավելի է ձգտում օրենքի հիման վրա կառավարվելուն։ Նման կառավարությունների հետ գործ ունենալիս ԵՄ-ն պետք է ավելի զգույշ լինի։ Որքան էլ որ համոզիչ թվա «ավելին ավելիի դիմաց» մոտեցումը, այսինքն՝ մեծ վերափոխումների դիմաց ավելի մեծ հասանելիություն, դա նուրբ սահմանափակումներ ունի։
Երրորդ՝ ԵՄ-ն պետք է սթափ նայի աշխարհաքաղաքական կոնֆիգուրացիային, որով իրականացնում է հարեւանության իր քաղաքականությունը, եւ ավելի պարզ խոսի իր սեփական շահերի մասին։ Իհարկե, ԵՄ բոլոր հարեւանները ինքնիշխան պետություններ են եւ ազատ են ընտրել, թե ում հետ են իրենք համագործակցում։ Այդուհանդերձ, եթե դա անգամ ոչ դիտավորյալ նշանակում է մարդկանց դնել այնպիսի վիճակի մեջ, երբ նրանք պետ է որոշեն, թե ու կողմը անցնել, ապա այդ քաղաքականությունը կարող է ավելի շատ վնաս հասցնել, քան օգուտ։ Դա հատկապես արդիական է այն դեպքում, երբ ԵՄ-ն ինքն իր մեջ բաժանված է եւ պատրաստ չէ կամ ի վիճակի չէ իր ողջ ազդեցությունը օգտագործել իր քաղաքականության մեջ։
Չորրորդ՝ այն ժամանակ, երբ մեր հարեւաններից շատերը «սառեցված հակամարտության» կամ ուղղակի քաղաքացիական պատերազմների զոհեր են, Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության ապագան չի կարող ինքնավար քաղաքականություն լինել, որը ձեւավորվում է եւ ղեկավարվում է հիմնականում ԵՄ հանձնաժողովի կողմից։ Դա կարող է հաջողվել միայն այն դեպքում, եթե դառնա ԵՄ արտաքին համընդհանուր քաղաքականության եւ անվտանգության քաղաքականության մաս։

Новости Армении – NEWS.am приводит опубликованную в «EurActiv» статью старшего менеджера по проектам в германском  Фонде имени Бертельсманна, Габриэле Шёлер, и директора брюссельского офиса фонда Штефани Вайсс со значительными сокращениями:
Теоретически, конечно же, хорошо иметь политическую стратегию, направляющую ваши отношения с ближайшими соседями. В конце концов, государства, которые хорошо управляются, разделяют ваши ценности демократии, верховенства права и уважения к правам человека, более стабильны, миролюбивы и становятся лучшими друзьями.
Однако вся эта теория серая. Вместо того чтобы быть в окружении «кампании друзей», мы видим «дугу кризиса и нестабильности», простирающуюся от восточных границ Европейского союза к Средиземноморскому бассейну.
В результате ЕС возвращается к нулю. Отказ Армении в последнюю минуту подписать Соглашение о глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли с ЕС и уж тем более ожесточенный конфликт с Россией вокруг Украины, возникший именно потому, что Украина в конечном итоге подписала Соглашение, привели ко второму пересмотру в течение менее четырех лет.
Европейской комиссии и Европейской службе внешнеполитической деятельности поручено разработать вместе новые рамки политики к июню этого года. Ведутся консультации. Однако независимо от того, какие предложения они представят, следующие истины абсолютно верны.
Во-первых, соседство ЕС становится все менее однородным, если оно хоть когда-либо было таковым. Поэтому к 16 странам, являющимся частью Европейской политики соседства, не может применяться единый подход, каким бы комфортным он ни был, но следует рассматривать их в индивидуальном порядке.
Во-вторых, ЕС должен обращать гораздо больше внимания на глубокие разделительные линии между политическими элитами, которые слишком часто коррумпированы и взяли в заложники государство и общество в этих странах, все больше стремящихся к управлению на основе правил. Имея дело с этими правительствами, ЕС должен ходить по канату. Каким бы убедительным ни казался подход «большее за большее», то есть более широкий доступ за большие преобразования, он имеет тонкие ограничения.
В-третьих, ЕС должен трезво смотреть на геополитическую конфигурацию, в которой осуществляет свою политику соседства, и яснее говорить о своих собственных интересах. Конечно, все соседи ЕС – суверенные государства и свободны выбирать, с кем взаимодействовать. Тем не менее, если это означает – даже непреднамеренно – ставить соседей в положение, когда они должны решать, на чью сторону встать, эта политика может принести больше вреда, чем пользы. Это актуально в большей мере, когда ЕС в самом себе разделен и поэтому не готов или не способен использовать все свое влияние в своей политике.
В-четвертых, в то время, когда большинство наших соседей являются жертвами либо «замороженных конфликтов», либо прямых гражданских войн, в том числе с привлечением зарубежных стран, будущая Европейская политика соседства не может быть автономной политикой, формируемой и управляемой в основном Комиссией ЕС. Она может быть успешна только в том случае, если будет частью всеобщей внешней политики ЕС и его политики безопасности.