Ե՛վ Ռուսաստանը, ե՛ւ Եվրամիությունը պետք է հասկանան, որ իրենց հարեւանությունն ընդհանուր է, եւ այդ հարեւանության երկրներն իրենց զարգացման ուղու վերաբերյալ ինքնուրույն որոշում կայացնելու կարիք ունեն: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց իսպանացի փորձագետ, «FRIDE» եվրոպական վերլուծական կենտրոնի Արեւելյան Եվրոպայի, Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի ծրագրերի ղեկավար Յոս Բունստրան:
Նրա խոսքով, Ռուսաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ շահերի բախում կա: «ԵՄ-ն ձգտում է կայուն երկարաժամկետ գործընկերություն զարգացնել՝ հիմնված ժողովրդավարության եւ տնտեսական զարգացման վրա: Ռուսական ներկա ղեկավարության ժամանակաշրջանում Մոսկվան ձգտում է ոչ թե իր հարեւանների հետ ինտեգրման, այլ փորձում է գերիշխող դիրք զբաղեցնել իր պոտենցիալ գործընկերների նկատմամբ»,- նշեց Բունստրան:
Ըստ փորձագետի, մինչ ԵՄ-ն ձգտում էր գործիքներ օգտագործել, որպեսզի երկրներին օգնի զարգանալ, Ռուսաստանն օգտագործում էր առեւտրային էմբարգոն, անվտանգության գործոնը եւ այլ միջոցներ՝ նպատակ ունենալով երկրներին կապել իր ազդեցության ոլորտին: «ԵՄ-ն չպետք է Ռուսաստանի ագրեսիայի պատճառով սահմանափակի հարաբերություններն իր գործընկերների հետ»,- հավելեց Յոս Բունստրան:

Russia and the EU both need to understand that their neighborhood is shared and the countries of these neighborhood need to make independent decisions about their development paths, Spanish analyst Jos Boonstra, Head of Eastern Europe, Caucasus and Central Asia programme at FRIDE Centre told Armenian News – NEWS.am.
Responding to the question on whether he sees any conflict or contradiction between the Eastern Partnership programme and Russia's interests, Boonstra said: “There is a conflict of interest. The EU seeks to develop stable long term partnerships based on democracy and economic development. Under the current Russian leadership Moscow seeks not to integrate with neighbours but to dominate potential partners.”
According to him, whereas the EU has sought to use instruments meant to help countries develop, Russia has used trade embargos, security provisions, and other sticks and carrots to bind countries to Russia's sphere of influence. “Eventually Russia and the EU both need to understand that their neighborhood is shared and the countries of these neighborhood need to make independent decisions about their development paths. The EU should not be restrained in its relationship with partners due to Russian aggression,” Jos Boonstra said.