2014թ. նախկին խորհրդային Խնայբանկի ավանդները ստացել են մինչեւ 1929թ. ծնված քաղաքացիները։ Այս մասին մայիսի 29-ին՝ 2014թ. բյուջեի կատարման հաշվետվության քննարկման ժամանակ,  հայտարարեց ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական  հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը։
Նա հիշեցրեց, որ 2015թ. տարիքային շեմը 2 տարով կավելանա՝ 1931թ.։
Անցյալ տարվա ընթացքում որոշում էր կայացվել առաջնահերթություն տալ սահմանամերձ գյուղերի բնակիչներին (անկախ տարիքից եւ եկամտից), ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանությանը մասնակցած քաղաքացիներին։
2014թ. ավանդների հատուցման համար հատկացվել էր 1.48 մլրդ դրամ։
Նշենք, որ ԽՍՀՄ Խնայբանկի ավանդները փոխհատուցվում են միայն անապահով քաղաքացիների համար՝ ըստ վերահաշվարկի հատուկ սանդղակի (միջինում դա կազմում է 50-250 հազար դրամ)։

В 2014 г вклады советского Сбербанка получили необеспеченные граждане до 1929 года рождения. Об этом заявил 29 мая в парламенте Армении министр труда и социальных вопросов Артем Асатрян, на слушаниях по отчету о выполнении госбюджета 2014 г.
В 2015 г, напомнил он, возрастной порог переместится на 2 года вперед (1931 г), добавил Асатрян.
В течение года было принято решение включить в число приоритетных очередников жителей приграничных сел (независимо от возраста и достатка), а также граждан, участвовавших в обороне Армении и Нагорного Карабаха.
В 2014 г на возвращение вкладов было выделено 1,48 млрд драмов (по текущему курсу около $3,1 млн – прим. ред).
Отметим, что вклады в Сбербанке СССР компенсируются в Армении только необеспеченным гражданам по специальной шкале пересчета (практически бывшие вкладчики могут получить примерно от 50 до 250 тысяч драмов).