Ճապոնիայում մահացել է Տամա անունով 16-ամյա կատուն, որը գավառային երկաթուղային կայարանի ղեկավարն էր համարվում: Կենդանու թաղումը կայանալու է հանգստյան օրերին:
Ըստ The Telegraph-ի, Տաման բոլորի սիրելի է դարձել այն բանից հետո, երբ 2007 թվականին նրան նշանակել են Վակայամա պրեֆեկտուրայի Կիսի կիսակայարանի ղեկավար: Մինչ այդ, երկաթուղային այս գիծը վնասներ էր կրում, իսկ հենց Կիսիում մեկ տարի առաջ աշխատանքից հեռացել էր վերջին աշխատակիցը:
Երկաթուղայինի գլխարկով կառամատույցով զբոսնող կատվին բոլորն անմիջապես նկատել են: Lenta-ի փոխանցմամբ, կենդանուն տեսնելու համար ամբողջ Ճապոնիայից բազմաթիվ զբոսաշրջիկներ էին գալիս: Հուշանվերներ գնելով՝ նրանք հզոր խթան են հանդիսացել տեղական բիզնեսի համար:
Կատվի շնորհիվ Կիսիգավայի երկաթուղային գծի ծառայություններից օգտվողների թիվը 55 հազարով ավելացել է: Այդ ձեռքբերման համար 2013 թվականին Տամային առաջադրել էին Wakayama Electric Railway ընկերության փոխնախագահի պաշտոնում: 2008 թվականին էլ նա Վակայամայի նահանգապետի կողմից պարգեւատրվել է, սակայն չի նշվում, թե ինչ պարգեւի է արժանացել կենդանին:

В Японии умерла 16-летняя кошка по кличке Тама, числившаяся начальником провинциальной железнодорожной станции. Похороны животного состоятся в выходные, сообщает The Telegraph.
Всеобщей любимицей Тама стала после того, как в 2007 году ее назначили начальником полустанка Киси в префектуре Вакаяма. До этого назначения региональная железнодорожная линия терпела убытки, а с самой станции Киси годом ранее уволился последний сотрудник, передает Lenta.
Трехцветная Тама, гуляющая по платформе в форменной фуражке железнодорожного служащего, моментально стала знаменитой. Посмотреть на нее со всей Японии съезжались толпы туристов. Скупая сувениры, они придали мощный импульс развитию местного бизнеса. Благодаря кошке число людей, воспользовавшихся услугами Кисигавской железнодорожной линии, увеличилось на 55 тысяч. Это дало локальной экономике прирост в 1,1 миллиарда иен.
За такие достижения в 2013 году Тама была выдвинута на пост вице-президента компании Wakayama Electric Railway. В 2008-м она получила награду от губернатора префектуры Вакаяма. Как именно поощрили животное, осталось неизвестным.