2016թ. Նյու Յորքի ներդրումային կոնֆերանսը Հայաստանի համար կլինի ամենախոշորը եւ ներկայացուցչականը։ Այս մասին հունիսի 30-ին՝ Երեւանում կայացած տնտեսական ֆորումի ժամանակ, հայտարարեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը։
Կոնֆերանսին ներկայացված է լինելու ՀՀ տնտեսության ներուժը եւ գրավիչ ներդրումային նախագծերի վերլուծությունը, հավելեց նախարարը։ Կոնֆերանսը կկայանա Նյու Յորքում, սակայն մինչ այդ 7 խոշոր գործնական կենտրոններում՝ Լոս Անջելեսում, Բուենոս Այրեսում, Լոնդոնում, Մոսկվայում, Շանհայում, Հոնկոնգում, Դուբայում ցուցադրություններ կկայանան։
«Երկրի հաղորդակցման սահմանափակումները ուղղակի մեզ ստիպում են կանգ առնել մտավոր ներուժի վրա։ Եվ այստեղ հնարավոր է հաջողության հասնել»,- նշեց Ճշմարիտյանը։

Инвестиционная конференция в 2016 году станет крупнейшей и самой представительной и для Армении. Об этом заявил на экономическом форуме в Ереване 30 июня министр экономики Карен Чшмаритян.
На конференции будет представлен потенциал экономики Армении и анализ привлекательных инвестиционных проектов, добавил министр. Конференцию планируется провести в Нью-Йорке, а до этого, в течение 2015 года, пройдут презентации в 7 крупных деловых центрах – Лос-Анджелесе, Буэнос-Айресе, Лондоне, Москве, Шанхае, Гонконге, Дубае.
«Коммуникационные ограничения страны просто заставляют нас основываться на интеллектуальном потенциале. И достичь успеха здесь вполне возможно», - отметил Чшмаритян.