«Ժամանակ» թերթը գրում է. «Այսօր ԱԺ-ն, Գալուստ Սահակյանի որոշմամբ, կգումարի արտահերթ նիստ, որի ժամանակ պետք է քննարկվի ՌԴ եւ ՀՀ կառավարությունների միջեւ ստորագրված ՀՀ-ին ՌԴ կողմից 200 մլն դոլարի արտոնյալ վարկ տրամադրելու մասին համաձայնագիրը, որով ՌԴ-ն արդիական զենք է մատակարարելու ՀՀ ԶՈՒ-ին:
Ըստ ՀՀԿ-ին մոտ կանգնած մեր աղբյուրի՝ այս գումարի շրջանակներում ՀՀ-ն կարող է ստանալ հայտնի «Իսկանդեր Մ» օպերատիվ տակտիկական հրթիռային համակարգեր, որը համարվում է ռուսական հրթիռաշինության լավագույն մշակումներից մեկը եւ ունի բավական բարձր տեխնիկական բնութագրեր:
Թե ռուսների ինչի՞ն է պետք, որ ՀՀ-ն զինված լինի «Իսկանդեր Մ» համակարգերով՝ կարող է մի քանի բացատրություն ունենալ»:

YEREVAN. – The National Assembly of the Republic of Armenia (RA) on Thursday will convene a special session, during which it will discuss the agreement signed between the governments of Armenia and Russia, and with respect to Russia’s providing a soft loan of US$200 million to Armenia and wherewith Russia will supply modern weapons to the RA Armed Forces, reported Zhamanak daily.
“According to our source close to the RPA [i.e. the ruling Republican Party of Armenia], within the framework of this amount, the RA could receive the well-known Iskander-M operational tactical [ballistic] missile systems, which are considered one of the best developments of the Russian missile building and it has a quite high technical characteristics.
“There may be several explanations as to why the Russians would want the RA to be armed with the Iskander-M systems,” wrote Zhamanak.