Ադրբեջանի քաղաքացի Դիլհամ Ասքերովը, որը ԼՂՀ դատարանի կողմից դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման, դեռեւս ներման խնդրով չի դիմել ԼՂՀ նախագահին: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել է նրա փաստաբան Էրիկ Բեգլարյանը:
«Ներման միջնորդություն դեռ չի ներկայացվել, քանի որ Ասքերովը նման ցանկություն չի հայտնել»,-նշել է փաստաբանը՝ ընդգծելով, որ ներման խնդրանքով ԼՂՀ նախագահին դիմելը երկրի սահմանադրությունում ամրագրված իրավունք է:
Էրիկ Բեգլարյանը նշել է, որ նման դիմում ներկայացնելու համար ժամանակային սահմանափակումներ չկան:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ԼՂՀ ոստիկանությունը տարածել էր, որ Ադրբեջանի քաղաքացիներ Շահբազ Գուլիեւը (1968թ. ծնված), Դիլհամ Ասկերովը (1960թ. ծնված), ինչպես նաեւ սպանված երրորդ մասնակից Հասան Հասանովը, ունենալով զենք եւ զինամթերք, 2014թ. հունիսի 29-ին ապօրինաբար հատել էին ԼՂՀ պետական սահմանը  եւ ներխուժել Հանրապետության Շահումյանի շրջանի տարածք՝ հետախուզական գործողությունների նպատակով:
Նշենք, որ ԼՂՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի վճռով Դիլհամ Ասկերովը դատապարտվել է ցմահ, իսկ Գուլիեւը՝ 22 տարվա ազատազրկման:

“The clemency application hasn’t yet been submitted, since Askerov hasn’t expressed such a wish,” the attorney said, stressing that filing of clemency application to the president is a right established by the NKR Constitution. Beglaryan also said that the filing of the clemency application has no time limits.
As reported earlier, Dilham Askerov was charged with espionage; unauthorized border trespass; kidnapping and violence against a minor, committed by an organized group; murder committed by an organized group motivated by ethnic hatred; and attempt of murder of two persons, committed by an organized group, motivated by ethnic hatred. Another Azerbaijani citizen Shahbaz Guliyev was charged with espionage; unauthorized border trespass; kidnapping and violence against a minor, committed by an organized group; and murder committed by an organized group motivated by ethnic hatred.
On December 29, 2014, the First Instance General Jurisdiction Court of the Nagorno-Karabakh Republic sentenced Dilham Askerov and Shahbaz Guliyev to life and 22 years, respectively, in prison. The Appeals and Supreme Courts of NKR upheld the verdict of the lower court.