Աթենքի «Վենետի» հացաբուլկեղենի ցանցը հուլիսի 3-ից անվճար հաց է բաժանում բնակչության սոցիալապես խոցելի շերտերին: Անվճար հաց կարող են ստանալ թոշակառուները, գործազուրկները եւ բազմազավակ ընտանիքները՝ սոցիալական կարգավիճակը հաստատող փաստաթուղթ ներկայացնելով: Օգնություն կարող են ստանալ նաեւ այն քաղաքացիները, որոնց եկամուտը նվազագույն զամբյուղից ցածր է:
Ընկերության հայտարարությունում նշվում է, որ «Վենետի»-ն ցանկանում է երկրի համար դժվարին ժամանակներում սատարել հայրենակիցներին: Ցանցի ներկայացուցիչների խոսքով՝ ակցիան անցկացվում է, որպեսզի «ամենակարուեր մթերքը չանհետանա հունական սեղանից»:
Ըստ Lenta-ի, ճգնաժամի պայմաններում Հունաստանում մեծ թվով բարեգործական նախաձեռնություններ են իրականացվում: Օրինակ՝ Հելլադայի ուղղափառ եկեղեցու կենտրոնն ավելացրել է կարիքավորներին աջակցությունը: Նրանց անվճար ապուր եւ առաջին անհրաժեշտության դեղորայք են բաժանում: Բացի այդ, բացվել են մանկական ճամբարներ եւ սոցիալական կլինիկա:

Сеть афинских булочных «Венети» будет раздавать бесплатный хлеб для представителей социально уязвимых слоев населения начиная с 3 июля. Как сообщает портал «Русские Афины», получить выпечку смогут пенсионеры, безработные и многодетные семьи при условии предъявления документов, подтверждающих их социальный статус. Также на помощь могут претендовать граждане, доход которых ниже прожиточного минимума.
В предлагаемый ассортимент входит несколько видов хлебобулочных изделий. В заявлении компании сказано, что «Венети» хочет поддержать своих соотечественников в трудный для страны период. Как отметили представители сети, акция проводится, чтобы «самый важный продукт не исчез с греческого стола», передает Lenta
В условиях кризиса в Греции возникает большое количество благотворительных инициатив. Например, Никейская митрополия, центр Элладской православной церкви, усилила поддержку нуждающихся, передает «Седмица.ru». Для них раздается бесплатный суп и действует пункт выдачи лекарств. Кроме того, организованы детский лагерь и социальная клиника.