Գերմանական Der Spiegel պարբերականը պնդում է, որ ամերիկյան հատուկ ծառայությունները հետեւում են իր գործողություններին։ Այս մասին ասված է պարբերականի հրապարակած հոդվածում։
Պարբերականի տեղեկություններով՝ 2011թ.  ԿՀՎ ղեկավարությունը Գերմանիայի կանցլերի գերատեսչությունում հատուկ ծառայությունները համակարգող Գյունթեր Հայսին տեղյակ էր պահել այն մասին, որ գերմանական ամսագիրը շփում ունի կառավարական մարմինների հետ, փոխանցում է Gazeta-ն։
Այս կապակցությամբ պարբերականը ենթադրում է, որ ամերիկյան հատուկ ծառայությունները կարող են գաղտնալսել խմբագրության աշխատակիցների հեռախոսները։ Պարբերականը դիմել է գլխավոր դատախազին՝ պահանջելով հետաքննություն սկսել։

Немецкое издание Der Spiegel утверждает, что за его деятельностью следят американские спецслужбы. Об этом говорится в статье издания.
По данным издания, в 2011 году координатор по вопросам деятельности спецслужб в ведомстве канцлера Германии Гюнтер Хайс был уведомлен руководством ЦРУ о том, что немецкий журнал состоит в контакте с правительственными органами, передает Gazeta
В связи с этим издание полагает, что американские спецслужбы могут прослушивать телефонные разговоры сотрудников редакции. Издание обратилось в немецкую генпрокуратуру с требованием начать расследование. Проведением проверки обещал заняться председатель парламентского комитета по расследованию деятельности АНБ Патрик Зенсбург.