ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը հուլիսի 4-ին հրամանագրեր է ստորագրել, որով նոր նախարարներ է նշանակել:
Անդրանիկ Խաչատրյանը նշանակվել է ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարար` ազատվելով ԼՂՀ  գյուղատնտեսության նախարարի  պաշտոնից։
ԼՂՀ գյուղատնտեսության նախարար է նշանակվել Արամ Մխոյանը։
Լեւոն Գրիգորյանը նշանակվել է ԼՂՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար` ազատվելով ԼՂՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնից:
Սլավիկ Ասրյանը նշանակվել ԼՂՀ կրթության, գիտության եւ սպորտի նախարար` ազատվելով ԼՂՀ կրթության եւ գիտության նախարարի պաշտոնից։
Սպարտակ Թեւոսյանը նշանակվել է ԼՂՀ ֆինանսների նախարար` ազատվելով ԼՂՀ ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարի  պաշտոնից։
Հակոբ Ղահրամանյանը ազատվել է ԼՂՀ արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարի պաշտոնից:
Արտակ Բալայանը նշանակվել է ԼՂՀ Նախագահի խորհրդական-տնտեսագիտական վարչության պետ` ազատվելով ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր հարկային պետական ծառայության պետի պաշտոնից:
Արմինե Ալեքսանյանը նշանակվել է ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ:
ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Մաքսիմ Ալեքսանյանն ազատվել է ժամանակավորապես իրեն վերապահված ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահի պարտականությունների կատարումից։

STEPANAKERT. – President of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR), Bako Sahakyan, signed several decrees on Saturday.
Accordingly, Andranik Khachatryan is released from the position of NKR Minister of Agriculture, and appointed NKR Minister of Economy.
Aram Mkhoyan is appointed Minister of Agriculture.
Levon Grigoryan is released from the position of Head of the NKR Government Staff, and appointed Minister-Head of the NKR Government Staff.
Slavik Asryan is released from the position of the Minister of Education and Science, and appointed Minister of Education, Science and Sport.
Spartak Tevosyan is released from the position of Minister of Finance and Economy, and appointed Minister of Finance.
Hakob Ghahramanyan is released from the position of Minister of Industrial Infrastructures.
Artak Balayan is released from the position of Head of the State Tax Service under the NKR Cabinet of Ministers, and appointed adviser to the NKR President, Head of Economic Department of the Office of the President.
Armine Aleksanyan is appointed Deputy Minister of Foreign Affairs.
And deputy chairman of the State Committee of Real Estate Cadastre under the NKR Cabinet of Ministers, Maksim Aleksanyan, is released from the duties of chairman of the State Committee of Real Estate Cadastre under the NKR Cabinet of Ministers, and which were temporarily entrusted to him.