Ի տարբերություն Ադրբեջանի՝ մենք բախումներ չենք հրահրում, մենք ցանկանում ենք խաղաղ ճանապարհով խնդրի կարգավորում: Այս մասին իտալական IlGiornale.it կայքի հետ հարցազրույցում ասել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտգործնախարար Կարեն Միրզոյանը:
Անդրադառնալով ԼՂ բանակցային գործընթացին եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությանը, նա նշել է. «Մեր հիմնական նպատակն է կարգավորել Ադրբեջանի հետ հակամարտությունը: Մինչ այժմ դժբախտաբար դրական արդյունք չունենք: Շատերը քննադատում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին՝ պնդելով, որ դեռ չի հաջողվել լուծել հակամարտությունը: ԼՂ կառավարությունը չի կիսում Մինսկի խմբի համանախագահների (ԱՄՆ, Ֆրանսիա և Ռուսաստանի Դաշնություն) աշխատանքի վերաբերյալ քննադատությունը: Բանն այն է, որ Ադրբեջանը ցանկանում է սրել իրավիճակը: Մենք մշտապես բախվում ենք սահմանին դիպուկահարների առկայությանը, և հայերի դեմ քարոզչությունը դառնում է Ադրբեջանի ներքին քաղաքականության մեխը: Կարծում եմ՝ Մինսկի խումբը պետք է պահանջի Ադրբեջանից փոխվստահության մթնոլորտի ստեղծմանն ուղղված քայլերի իրականացում»:
ԼՂՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ Արցախը ցանակում է վերադառնալ Ադրբեջանի հետ անմիջական բանակցությունների, հիշեցնելով, որ հակամարտության սկզբում շատ անմիջական շփումներ կային: «Հրադադարը, որը պահպանվում է մինչև հիմա, այդպես է ձեռք բերվել: Ցանկացած լուծում, այնուամենայնիվ, պետք է հաշվի առնի երկրում իրականությունը: Ավելի քան 20 տարի է անցել պատերազմի ավարտից հետո: Շատ երիտասարդներ են ծնվել եւ չի կարելի արհամարհել նրանց կարծիքը, որոնք ավելի շատ ազատություն են ցանկանում և վստահաբար չէին ցանկանա հայտնվել բռնապետական երկրում, որտեղ հակահայկականություն է քարոզվում»,-ասել է նախարարը:
Հարցին, թե արդյոք Ադրբեջանը փորձու՞մ է ինչ-որ միջադեպ ստեղծել պատերազմը վերսկսելու համար, Կարեն Միրզոյանը պատասխանել է. «Ամեն անգամ, երբ բանակցությունների հերթական փուլ է սպասվում, կարելի է վստահ լինել, որ Ադրբեջանը կփորձի շփման գծի երկայնքով հարձակումներ իրականացնել՝ ցույց տալու համար, որ չկա այլ լուծում, քան նոր պատերազմը: Պպատերազմը կործանարար է բոլորի համար, անգամ նրա համար, ով հաղթում է այն: Այնպես որ ի տարբերություն Ադրբեջանի՝ մենք բախումներ չենք հրահրում: Մենք ցանկանում ենք խաղաղ ճանապարհով խնդրի կարգավորում»:

В отличие от Азербайджана мы не провоцируем столкновений, а привержены мирному урегулированию конфликта. Об этом в интервью итальянской газете «Il Giornale» заявил министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян.
Коснувшись переговорного процесса по нагорно-карабахскому урегулированию и деятельности Минской группы ОБСЕ, он сказал: «Наша главная цель – урегулировать конфликт с Азербайджаном. К сожалению, пока что нет положительного результата. Многие критикуют Минскую группу ОБСЕ, которая, имея мандат международного сообщества, продвигает контакты между нами и азербайджанцами, утверждая, что пока не удалось разрешить конфликт. Правительство Карабаха не разделяет критику деятельности сопредседателей Минской группы (США, Франция, Российская Федерация). Дело в том, что Азербайджан провоцирует обострение ситуации. Мы постоянно сталкиваемся с присутствием снайперов на границе, и пропаганда против армян становится связующим фактором во внутренней политике Азербайджана. Думаю, необходимо, чтобы Минская группа добивалась от Азербайджана введения в действие мер, направленных на создание взаимного доверия».
Глава МИД отметил, что НКР желает вернуться к прямым переговорам с Азербайджаном, напомнив, что в начале конфликта было много прямых контактов. «Например, перемирие, которое все еще остается в силе, было достигнуто таким образом. Тем не менее, при любом решении должна учитываться реальность на месте. Прошло более 20 лет после окончания войны. Столько молодых людей появилось на свет с того времени, и они никогда не были гражданами Азербайджана. Если мы стремимся к миру, то нельзя пренебрегать мнением этих ребят, которые стремятся к еще большей свободе и точно уж не захотели бы попасть под правление диктаторского государства, губительного для свободы, которое практикует арменофобию»,– заявил он.
В ответ на вопрос о том, пытается ли Азербайджан создавать инциденты для возобновления войны, Карен Мирзоян сказал: «Каждый раз, когда бывает важная переговорная встреча на высшем уровне, можно быть уверенными в том, что они организуют атаки вдоль линии соприкосновения, пытаясь показать, что нет иного решения, кроме новой войны. Вооруженные силы Карабаха готовы к любому повороту событий в обороне государства, но мы уже прошли через разрушительный конфликт и знаем, что война губительна для всех, даже для победителя. Поэтому, в отличие от Азербайджана мы не провоцируем столкновений. Мы привержены мирному урегулированию конфликта».